Kobiety walczą z koronawirusem

Na samym początku pandemii koronawirusa Pharmediq, firma dystrybucyjna z siedzibą w północnej Hiszpanii, dostosowała się do nowych wymagań rynku. W 2020 r. Pharmediq zwrócił się do DACHSER o pomoc w przetransportowaniu ponad 100 milionów masek ochronnych i innego sprzętu ochronnego do Hiszpanii i innych krajów europejskich.

Walka z koronawirusem

Gdy wiosną 2020 roku pandemia koronawirusa przybrała na sile, Sofía Nogueira Sánchez i jej zespół, natychmiast zareagowali, zamawiając z zagranicy maseczki ochronne o wartości kilku milionów euro. Zapłacono za wszystko i zorganizowano transport, ale władze zamroziły eksport wszystkich towarów związanych z pandemią. Sofía Nogueira Sánchez prowadziła zaciekłe negocjacje, ostatecznie odwołując się do hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po sześciu tygodniach trudnych rozmów, przesyłki dotarły do miejsca przeznaczenia w Hiszpanii.

"Dla nas poddanie się nie wchodzi w grę" - mówi Sofía Nogueira Sánchez. W 2009 r. ekonomistka połączyła siły z farmaceutką Patricią Antón Saavedrą i stworzyła podwaliny swojej firmy. Obie kobiety pracowały już wcześniej dla międzynarodowych korporacji, co było dla nich niezwykle frustrującym doświadczeniem: "W większości dużych firm podjęcie decyzji trwa wieczność" - mówi Sofía Nogueira Sánchez. "Obydwie mamy mnóstwo pomysłów i chcemy je szybko wcielać w życie. Dlatego postanowiłyśmy zrobić coś własnego. Aby sprzedawać towary konsumentom z branży medycznej, trzeba natychmiast reagować na możliwości rynkowe i podejmować błyskawiczne decyzje. Doskonale rozumiemy tę dynamikę i potrafimy się do niej dostosować".

 

Inwestowanie w kobiety

Założycielki otworzyły swoje pierwsze biuro w Oviedo w księstwie Asturii, w północno-zachodniej Hiszpanii, w 2009 roku. Obecnie firma posiada biura i magazyny w pobliskiej gminie Morcín, skąd obsługuje sektor prywatny oraz instytucje publiczne w Europie oraz na Bliskim Wschodzie, w Afryce i USA. Asortyment produktów koncentruje się na medycznych materiałach eksploatacyjnych, takich jak strzykawki, bandaże i artykuły używane w medycynie ratunkowej i patologii klinicznej. Obecny zespół liczy około 30 osób, z czego 65% stanowią kobiety. Sześciu z siedmiu członków zarządu to również kobiety. Jak mówi Sofía Nogueira Sánchez: "Z własnego doświadczenia wiemy, że kobietom trudno jest pracować w biznesie, a tym bardziej na stanowiskach kierowniczych. Dlatego też nasza firma kładzie duży nacisk na zatrudnianie osób na samym początku ich kariery, zwłaszcza utalentowanych młodych kobiet."

Kolejnym czynnikiem sukcesu firmy jest posiadanie niezawodnego partnera w zakresie logistyki transportu – Pharmediq współpracuje z hiszpańskim oddziałem DACHSER od 2014 roku.

"Pharmediq bardzo szybko ewoluował i dziś znajduje się wśród naszych kluczowych klientów " - mówi Blanca de Francisco, Site Manager European Logistics, DACHSER Spain, Oddział w Asturii. "Kluczowymi czynnikami decydującymi o wygraniu kontraktu z Pharmediq były codzienne odbiory i dostawy na terenie Europy, śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony, jaki oferujemy naszym klientom". Do dystrybucji Pharmediq wykorzystuje przede wszystkim europejską sieć transportu drogowego DACHSER. Duże transporty z Turcji to ładunki całopojazdowe, uzupełniane przesyłkami drobnicowymi oraz dostawami drogą lotniczą i morską.

Import produktów do walki z koronawirusem

Szybki i bezproblemowy transport produktów medycznych stał się jeszcze ważniejszy w erze COVID-19. "W 2020 r. nasza uwaga przesunęła się prawie całkowicie z eksportu międzynarodowego na zaspokojenie potrzeb rynku krajowego. Utworzyliśmy ciągłą linię importową dla produktów wspierających walkę z COVID" - wyjaśnia Sofía Nogueira Sánchez. Początkowo największym zainteresowaniem cieszyły się maski ochronne, ale na początku 2021 r. popyt ten przesunął się na inne środki ochrony, takie jak kombinezony, rękawice czy gogle. Aby sprostać popytowi, firma zatrudniła więcej osób i utworzyła trzy nowe magazyny, w których obecnie znajduje się ponad 1000 palet produktów do walki z koronawirusem. Mniejsza część importu pochodzi z Chin, a 80 procent z Turcji. "Dzięki umowom na dostawy podpisanym w 2020 r. współpracujemy z tamtejszymi fabrykami, które produkują wyłącznie dla nas" - mówi.

Sofía Nogueira Sánchez raz po raz podkreśla, że współpraca z DACHSER jest zgodna z z filozofią korporacyjną Pharmediq: "W ciągu ostatniego roku doskonała współpraca z DACHSER była dla nas absolutnie niezbędna. Zespół z Asturii, pod kierownictwem kierownika sprzedaży Angeles Rodríguez Valcarcel, dokładnie rozumie i spełnia nasze potrzeby. Były okresy, w których pracowaliśmy przez całą dobę, przez wiele tygodni. Nie było niczym niezwykłym, że DACHSER musiał organizować transporty pod ogromną presją czasu – czasami w ciągu zaledwie kilku godzin. Zespół nigdy nie zawiódł, zamawiając dla nas odpowiednie pojazdy w rekordowo krótkim czasie i dostarczając towar do hiszpańskich szpitali w ciągu dnia lub dwóch."

Blanca de Francisco dodaje: "Jesteśmy w kontakcie z Pharmediq każdego dnia, dzięki czemu możemy przewidywać i planować wyjazdy z absolutną niezawodnością - zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowych odbiorców, takich jak szpital pomocniczy IFEMA w Madrycie".

Tylko w 2020 roku Pharmediq sprowadził do Hiszpanii ponad 100 milionów masek ochronnych, a stały sukces firmy jest dostrzegany przez hiszpańską społeczność biznesową. W październiku 2020 roku Sofía Nogueira Sánchez zwyciężyła w regionalnym finale prestiżowej nagrody CaixaBank Women in Business Award. Jury wyraźnie doceniło jej strategiczną wizję, cechy przywódcze i siłę innowacji.        

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Renata Krukowska