Trwałe połączenie

Bez klejów nowoczesna produkcja w wielu gałęziach przemysłu i różnych zastosowaniach byłaby niewyobrażalna. Dzięki licznym innowacjom firma Klebchemie M.G. Becker GmbH & Co. KG wypracowała w tym segmencie silną pozycję. Wspiera ją w tym DACHSER, jako wieloletni partner logistyczny.

Kleje PUR są stosowane w formach z PVC
Kleje PUR są stosowane w formach z PVC

Jak wyglądałby świat bez klejów? Potrzeba łączenia ze sobą elementów i różnych materiałów jest niemal tak stara jak ludzkość. Podczas gdy kiedyś był to klej, teraz większość używanych środków klejących to wysoce złożone związki organiczne i nieorganiczne. Celem jest stworzenie trwałych połączeń, których siła i trwałość są dokładnie dopasowane do łączonych powierzchni. W Weingarten niedaleko Karlsruhe ma siedzibę jedna z firm specjalizujących się w tej dziedzinie, jak również wszelkiego rodzaju wykończeniach powierzchni – Klebchemie M.G. Becker GmbH & Co. KG. To zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwo przemysłu chemicznego, produkujące pod znaną marką „Kleiberit”. Zatrudniając około 670 pracowników na całym świecie, firma jest kluczowym dostawcą dla wielu krajowych i międzynarodowych producentów z różnych branż, w szczególności przemysłu drzewnego i meblarskiego, budowlanego, samochodowego czy tekstylnego.

Wszystkie prace badawcze, rozwojowe i produkcyjne Klebchemie są prowadzone
w siedzibie firmy w Weingarten.
Jednak przestrzeń, zwłaszcza do przechowywania surowców i wyrobów gotowych, jest tam mocno ograniczona. Z tego względu firma pilnie potrzebowała outsourcingu logistycznego. Oczywistym wyborem był DACHSER. Dostawca usług logistycznych ma duże doświadczenie w obsłudze branży chemicznej w zakresie przesyłek paletowych, które łączy ze specjalistyczną wiedzą z tej dziedziny w ramach rozwiązania DACHSER Chem Logistics. Oddział DACHSER Malsch wykorzystuje firmowe know-how do opracowywania usług dostosowanych do potrzeb klientów w swoim regionie.

Nadarzyła się okazja: nowy magazyn materiałów niebezpiecznych

„Współpracujemy z DACHSER już od dziesięcioleci, a przez ten czas stale rozszerzaliśmy zakres działań. Kiedy zapadła decyzja o budowie nowego magazynu materiałów niebezpiecznych DACHSER w Malsch, skorzystaliśmy z tej możliwości – mówi Michael Dörflinger, dyrektor ds. zaopatrzenia i zakupów w Klebchemie. Producent był jednym z pierwszych klientów, którzy wprowadzili się do nowego magazynu w 2019 roku. Firmy ściśle współpracowały ze sobą już na etapie planowania inwestycji, aby stworzyć idealne warunki dla obu stron. DACHSER obsługuje całą logistykę produkcyjną Klebchemie od wiosny 2019 roku. Sam zakład produkcyjny dysponuje obecnie jedynie niewielkim magazynem buforowym.

Dzięki outsourcingowi usług logistycznych Klebchemie może teraz całkowicie skoncentrować się na swoich podstawowej działalności. Łańcuch logistyczny jest jasno określony: wszyscy dostawcy Klebchemie dostarczają swoje towary do magazynu materiałów niebezpiecznych DACHSER w Malsch. Tam odbywa się ich kontrola i pobór próbek. W zależności od potrzeb surowce są następnie transportowane do odległego o 31 km zakładu Klebchemie w Weingarten. W dni robocze jest to od dziesięciu do dwunastu przewozów wahadłowych. „W drodze powrotnej przywozimy gotowe produkty, z których część jest odbierana i przechowywana w magazynie DACHSER, do czasu zamówienia ich przez klienta” – mówi Florian Steinbrunn, Contract Logistics Manager
w DACHSER Malsch. Producent klejów na potrzeby przechowywania około 2 400 różnych artykułów regularnie zajmuje aż 10 000 miejsc paletowych w magazynie materiałów niebezpiecznych. Stanowi to około jednej piątej całkowitej pojemności magazynu.

"Współpracujemy z DACHSER już od dziesięcioleci, a przez ten czas stale rozszerzaliśmy zakres działań. Kiedy zapadła decyzja o budowie nowego magazynu materiałów niebezpiecznych DACHSER w Malsch, skorzystaliśmy z tej możliwości". Michael Dörflinger, dyrektor ds. zaopatrzenia i zakupów w Klebchemie.

Z Malsch DACHSER rozprowadza gotowe produkty do klientów na całym świecie. Około 90 procent z nich to firmy przemysłowe, a pozostali działają w handlu, sprzedaży detalicznej oraz branży DIY. W Europie najsilniejszymi rynkami zbytu dla Klebchemie są Niemcy, Hiszpania i Francja, przy czym dostawy realizowane drogą lądową docierają do 21 krajów. Przesyłki zagraniczne obsługuje DACHSER Air & Sea Logistics, a głównymi odbiorcami są w tym przypadku Stany Zjednoczone, Chiny, Australia, Wietnam i Brazylia. W 2020 r. Klebchemie wysłała za pośrednictwem DACHSER łącznie 16 000 przesyłek o łącznej wadze blisko 54 000 ton.

Magazyn materiałów niebezpiecznych w Malsch spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i magazynowania przy użyciu najnowocześniejszej technologii, co było kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zawarciu tego kompleksowego partnerstwa logistycznego. Procedury są na bieżąco dostosowywane do aktualnych światowych przepisów dotyczących substancji chemicznych i towarów niebezpiecznych, DACHSER używa sprzętu do zabezpieczania ładunków oraz przeprowadza obowiązkowe kontrole pojazdów i załadunku, także DGR (zgodnie z przepisami dotyczącymi transportu lotniczego towarów niebezpiecznych). Równie ważny pod kątem bezpieczeństwa i jakości jest dla Klebchemie personel w Malsch, który został odpowiednio przeszkolony w zakresie prawidłowego obchodzenia się z materiałami niebezpiecznymi. Kluczowa jest pod tym względem elastyczność, ponieważ do magazynu regularnie trafiają nowe produkty, które mogą podlegać dodatkowym wymogom.

„Współpraca z takim klientem jak Klebchemie jest bardzo wymagająca i dynamiczna, dlatego tym bardziej cieszy nas, że przez lata mogliśmy stale podnosić jakość naszych wspólnych procesów” – mówi Bernd Großmann, General Manager European Logistics w DACHSER Malsch. Jednym z przykładów jest dostawa surowców dla Klebchemie do magazynu materiałów niebezpiecznych. Na początku, w niektóre dni dostawcy ustawiali się w kolejce, aby dostarczyć swoje towary do magazynu, podczas gdy w inne był on zupełnie pusty.Teraz spedytorzy mogą rezerwować stałe okna czasowe dostaw. Rozwiązało to problem tzw. wąskich gardeł i poprawiło wydajność” – wyjaśnia Steven Croissant, Sales Manager w DACHSER Malsch.

Magazyn towarów niebezpiecznych w Malsch
Magazyn towarów niebezpiecznych w Malsch

Optymalna elastyczność

„Obok wysokiej niezawodności i jakości szczególnie ważna jest dla nas elastyczność” – podkreśla Dörflinger.Mamy zobowiązania wobec naszych klientów, dlatego zdarza się, że musimy w krótkim czasie zamówić surowce z magazynu, aby dostarczyć je niemal natychmiast. Nasza współpraca z DACHSER daje nam taką możliwość”. W razie potrzeby ciężarówka może przyjechać do Klebchemie w Weingarten również w sobotę, aby odebrać gotowe produkty i zrobić miejsce w tamtejszym małym magazynie.Dobre stosunki z naszym dostawcą usług logistycznych są dla nas bardzo ważne; postrzegamy obie firmy jako zespół, któremu przyświeca ten sam cel. DACHSER jest naszym zaufanym partnerem” – mówi Dörflinger. Großmann dodaje: „We współpracy z Klebchemie opracowaliśmy w pełni zintegrowane rozwiązanie ze ściśle połączonymi procesami i wysoce funkcjonalnymi interfejsami. Jest to doskonały przykład logistyki w branży chemicznej”.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska