Wielka Brytania wprowadza nowy system celny

W Wielkiej Brytanii obecny system Customs Handling of Import and Export Freight (CHIEF) zostaje zastąpiony nowym Customs Declaration Service (CDS). Importerzy w Wielkiej Brytanii muszą więc przygotować się na zmiany.

Wprowadzenie nowego systemu zgłoszeń celnych CDS nastąpi dla przesyłek importowych do Wielkiej Brytanii 30 września 2022 r., a przejście dla przesyłek eksportowych planowane jest na 31 marca 2023 r. W związku z tym przejściem, importerzy i eksporterzy w Wielkiej Brytanii muszą przygotować się na zmiany. W tym celu, jako załącznik, udostępniamy listę kontrolną, która pomoże w pracy nad wymaganiami.

Zasadniczo zmiana oznacza:

  • Celne konto odroczenia: jeśli Twój klient korzysta z własnego konta odroczenia, musi złożyć wniosek o nowe polecenie zapłaty za CDS. Jeśli klient korzysta z rachunku odroczenia DACHSER, nie musi składać wniosku o nowe polecenie zapłaty za CDS.
  • W systemie CDS znajduje się pulpit finansowy, do którego dostęp uzyskuje się za pośrednictwem portalu Government Gateway. Jeśli firma DACHSER ma składać zgłoszenia przywozowe dla danego importera, w pulpicie finansowym musi być zapisane jego upoważnienie do korzystania przez DACHSER z konta odroczonego.

 Zaleca się przygotowanie do zmian, które są konieczne wraz z migracją z CHIEF do CDS. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że od 01 października 2022 r. mogą wystąpić opóźnienia w odprawach importowych w Wielkiej Brytanii, ponieważ od tego dnia nie będzie można składać zgłoszeń celnych do firm jeszcze niezarejestrowanych w CDS. Zespół CDS firmy DACHSER chętnie odpowie na wszelkie pytania pod następującym adresem e-mail: CDS.Northampton@dachser.com

CDS Migration Checklist PDF (0,07 MB)
DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Arkadiusz Tomczak