Nowe centrum logistyczne DACHSER w Lizbonie

Inwestycja DACHSER Portugal o wartości 13 mln euro, zlokalizowana w Castanheira do Ribatejo (Vila Franca de Xira), zwiększa możliwości operacyjne dostawcy usług logistycznych w regionie, a także na rynku krajowym i europejskim.

Nowy oddział DACHSER w Lizbonie.
Nowy oddział DACHSER w Lizbonie.

150 pracowników, którzy dotychczas pracowali w dawnej siedzibie DACHSER w Alverca do Ribatejo, przeniosło się już do nowego centrum logistycznego. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 2021 r., powstał zgodnie z najwyższymi standardami, jakie obowiązują w najnowocześniejszych oddziałach firmy w Europie.

Strategiczna lokalizacja w środkowej części kraju zapewnia lepsze połączenie z rozległą europejską siecią transportową DACHSER.Z naszego oddziału w Lizbonie zapewniamy bezpośrednie, codzienne połączenia z Francją (DACHSER Eurohub w Clermont-Ferrand) i Niemcami (DACHSER Eurohub w Überherrn), a także ze wszystkimi prowincjami Hiszpanii” – wyjaśnia Ricardo Carvalho, Branch Manager oddziału w Lizbonie podkreślając, że centrum logistyczne ma również cotygodniowe połączenia z praktycznie całą Europą.

Zbudowany na działce o powierzchni 59 200 metrów kwadratowych obiekt umożliwia szybszy i bardziej efektywny transport towarów przemysłowych i konsumpcyjnych. Liczący 7 396 m2 terminal z 65 stanowiskami przeładunkowymi, który w przyszłości może zostać powiększony o dodatkowe 3 796 m2 i kolejnych 40 doków, został zaprojektowany w oparciu o wydajny, zautomatyzowany model. Infrastruktura do obsługi i transportu towarów w magazynie jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie, między innymi do operacji cross-dockingu, poprzez system sorterów do kompletacji zamówień, a także automatyczny system transportu palet.

Obiekt został również zbudowany z myślą o optymalizacji obsługi pojazdów: wjazd samochodów ciężarowych na załadunek i rozładunek jest w pełni zautomatyzowany dzięki systemowi rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Centrum logistyczne dysponuje parkingiem na ponad 110 pojazdów, a także poczekalnią dla 15 ciężarówek. Na terenie nowego oddziału znajduje się również dwupiętrowy budynek biurowy o łącznej powierzchni 1 411 m2.

Efektywność energetyczna kluczem do zrównoważonego rozwoju

Nie zapomniano również o rozwiązaniach wspierających zrównoważony rozwój. Centrum logistyczne wyposażone jest w instalację fotowoltaiczną, a także aerotermalną do podgrzewania wody, energooszczędne systemy oświetlenia i klimatyzacji z inteligentnym sterowaniem zwiększające efektywność energetyczną.

„Dzięki naszemu nowemu centrum logistycznemu w Lizbonie, które spełnia standardy konstrukcyjne i organizacyjne najnowocześniejszych placówek DACHSER w Europie, będziemy mogli jeszcze szybciej, skuteczniej i lepiej reagować na potrzeby naszych klientów na rynku krajowym i europejskim” – podsumowuje Celestino Silva, Managing Director European Logistics Iberia w DACHSER. 

„Strategiczna lokalizacja oddziału zapewnia klientom z regionu tzw. Wielkiej Lizbony optymalny czas tranzytu na główne rynki europejskie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług” – dodaje.

Dachser ma sześć oddziałow na terenie kraju.
Dachser ma sześć oddziałow na terenie kraju.

DACHSER planuje dalszy rozwój działalności w Portugalii

Nowe centrum logistyczne w Lizbonie jest drugim tego typu obiektem zbudowanym od podstaw przez DACHSER w Portugalii – pierwszym było Condeixa-a-Nova w Coimbrze. Posiadając obecnie sześć oddziałów w Portugalii, z których pięć zajmuje się transportem lądowym (dwa oddziały w Porto), Coimbra, Lizbona i Faro), a jeden transportem lotniczym i morskim (Porto), firma zamierza rozszerzyć swoją działalność w tym kraju. Zgodnie z planem inwestycyjnym w perspektywie średnioterminowej planowane jest otwarcie nowego centrum w Faro, ze zmodernizowaną infrastrukturą i większego od istniejących obiektów, w celu zwiększenia możliwości operacyjnych w tym regionie.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska