Informacje o rynku

Chiński Nowy Rok: Wpływ na logistykę

W 2021 roku, Chiński Nowy Rok przypada na 12 lutego. Jest to największy festiwal w Chinach, gdzie ludzie świętują początek nowego roku z rodzinami. Tygodniowe święto państwowe ma wpływ na globalne łańcuchy dostaw.

Poniższe informacje stanowią przegląd niektórych kluczowych faktów związanych z festiwalem i jego możliwym wpływem na logistykę.

Daty i najważniejsze fakty

  • 12 lutego 2021 roku rozpoczyna się chiński Nowy Rok (rok wołu).
  • Chińskie święto narodowe rozpoczyna się 11 lutego i kończy 17 lutego, co oznacza, że większość firm, w tym oddziały DACHSER w Chinach, będzie tymczasowo zamkniętych aż do 18 lutego
  • Fabryki i zakłady produkcyjne są zazwyczaj nieczynne przez dłuższy okres czasu. Produkcja może zostać wstrzymana już na tydzień przed Chińskim Nowym Rokiem, a niektóre fabryki zostaną wznowione dopiero miesiąc później.
  • Długie wakacje pozwalają pracownikom w mieście na powrót do rodzinnego miasta, by spotkać się z rodziną, choć w tym roku może być inaczej z powodu pandemii.

Wpływ na łańcuch dostaw

  • Długa przerwa świąteczna w Chinach może prowadzić do opóźnień w przesyłkach nawet do miesiąca.
  • Ze względu na wyżej wymieniony okres zamknięcia przemysłu wytwórczego, nie będzie żadnej produkcji z Chin przez co najmniej tydzień. Mimo że fabryki będą stopniowo uruchamiane ponownie, działalność nie zostanie natychmiast wznowiona w pełnym zakresie.
  • Będzie to miało również wpływ na produkcję z innych krajów azjatyckich, ponieważ niektóre części mogą pochodzić z Chin lub procesy montażowe są tam prowadzone.
  • Większość spedytorów zaopatruje się w zapasy, które wystarczą na pokrycie noworocznego okresu w Chinach, co prowadzi do przedświątecznego pośpiechu towarowego; potrzeba też trochę czasu po zakończeniu festiwalu, aby znormalizować warunki rynkowe.

Przygotujmy się

Aby uniknąć niepotrzebnych podwyżek cen i opóźnień, zalecamy dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. W DACHSER nasi eksperci ds. logistyki pomogą Państwu zaplanować działania na ten okres. Zapraszamy do omówienia z nami Państwa potrzeb. Opracujemy i zaproponujemy  najlepsze rozwiązania, które pozwolą utrzymać sprawny łańcuch dostaw przez cały Chiński Nowy Rok.

Kontakt Anna Szalek-Kowalska