Wyprzedzić przyszłość

Branżę motoryzacyjną czekają gruntowne zmiany. Aptiv jest światowym liderem technologicznym wprowadzającym innowacje na skrzyżowaniu przełomowych trendów na rynku mobilności. A inteligentna logistyka odgrywa w tej kwestii kluczową rolę.

Mobilność miasta przyszłości.
Mobilność miasta przyszłości.

Ponad sześć lat temu firma Aptiv dokonała niemożliwego. Specjalny zespół i technologia pomogły w realizacji najdłuższego w historii zautomatyzowanego przejazdu na dystansie niemal 5500 kilometrów z San Francisco do Nowego Jorku, z czego 99% trasy odbyło się w trybie całkowicie automatycznym. Pojazd bez problemu radził sobie w złożonych sytuacjach na drodze, zbierając przy tym cenne dane do dalszych badań nad nowymi technologiami aktywnego bezpieczeństwa.

Wyjątkowa pozycja Aptiv jako jedynego dostawcy „mózgu” (oprogramowania i mocy obliczeniowej) oraz „układu nerwowego” (zasilania i układów transmisji danych) pozwala firmie na opracowywanie, specyfikowanie i dostarczanie zaawansowanej architektury pojazdów przyszłości. Misja Aptiv jest jasna: „Dzięki naszej ofercie czynimy pojazdy bardziej bezpiecznymi, ekologicznymi i lepiej skomunikowanymi. Kształtujemy teraźniejszość i dzięki rozwojowi mobilności tworzymy przyszłość motoryzacji”.

Aby sprostać obecnym i przyszłym zadaniom, firma współpracuje z ponad 100 dostawcami, w tym wieloma z Niemiec. DACHSER wspiera Aptiv w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie firma posiada liczne zakłady produkcyjne wytwarzające części i systemy na rynek lokalny i globalny.

Wymagania Aptiv wobec dostawców i logistyki są odpowiednio wysokie. Nawet jedna brakująca część może oznaczać brak możliwości dostarczenia skomplikowanego urządzenia, takiego jak to, które steruje przepływem energii podczas ładowania samochodu elektrycznego. W związku z tym firma szukała partnera logistycznego, który oferowałby wszystko, czego potrzebuje za pośrednictwem jednej platformy. DACHSER miał właściwą odpowiedź: rozwiązanie branżowe DACHSER Automotive Logistics.

„Jak w zegarku”

Obecnie DACHSER odbiera produkty od europejskich dostawców Aptiv i konsoliduje przesyłki w celu ich dalszego transportu na całym świecie, zazwyczaj drogą morską. „Nasza europejska sieć transportowa jest ściśle połączona, bardzo elastyczna i oferuje najwyższe standardy jakości oraz krótkie czasy tranzytu. Dzięki temu możemy sprawnie realizować zamówienia dla naszych klientów z branży motoryzacyjnej, dostarczając je do miejsc przeznaczenia na całym świecie, a także zapewnić pełną przejrzystość na każdym etapie łańcucha transportowego” – mówi Stefan Dahnken, Department Head DACHSER Automotive Logistics. Dodaje, że do zarządzania złożonymi łańcuchami dostaw w sektorze motoryzacyjnym DACHSER może wykorzystać nie tylko swoją wiedzę ekspercką, ale także wypróbowane połączenie silnej europejskiej sieci logistycznej oraz lotniczej i morskiej z precyzyjnie zaplanowanymi czasami tranzytu. „Poszczególne elementy naszego łańcucha dostaw dla branży motoryzacyjnej działają jak w zegarku, dzięki czemu czasy tranzytu są stałe i niezawodne” – mówi, wyjaśniając receptę na sukces. DACHSER utworzył w Hamburgu specjalną jednostkę Automotive Coordination Tower odpowiedzialną za obsługę sektora motoryzacyjnego. Jej 40-osobowy zespół zapewnia optymalny przebieg pracy w zakresie planowania, rezerwacji, kontroli i organizacji przewozów wstępnych, odpraw celnych oraz wyboru odpowiednich środków transportu.

„Poszczególne elementy naszego łańcucha dostaw dla branży motoryzacyjnej działają jak w zegarku, dzięki czemu czasy tranzytu są stałe i niezawodne” .

Ważnym węzłem sieci Dachser dla Aptiv jest oddział w Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii. To tutaj przyjeżdżają ciężarówki z produktami dostawców z różnych krajów europejskich, które są gotowe do konsolidacji i dalszego transportu. Kontenery transportowe są następnie ładowane zaledwie kilka kilometrów dalej w dół Renu, w porcie śródlądowym w Duisburgu. Tutaj pracownicy starają się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń ładunkową. W przypadku produktów o bardzo zróżnicowanych kształtach – od szpul z kablami, przez towary na paletach, po pojedyncze pudełka – nie zawsze jest to łatwe. Co więcej, w przypadku pudełek zawierających delikatne elementy elektroniczne, możliwość układania w stosy jest czasami znacznie ograniczona. Tym ważniejsze jest, aby przesyłki skonsolidowane docierały do miejsca przeznaczenia z jak najmniejszą liczbą przeładunków. Nie mówiąc o tym, że wiele pojedynczych przesyłek zwiększa liczbę formalności związanych z odprawą celną i niekiedy wydłuża czas tranzytu.

DACHSER łączy różne rodzaje transportu dla firmy Aptiv
DACHSER łączy różne rodzaje transportu dla firmy Aptiv

Wszystko z jednego źródła

Od początku współpracy DACHSER zwiększył średnie wykorzystanie pojemności kontenerów Aptiv o 20 procent. Ponadto klient korzysta z możliwości ciągłego śledzenia przesyłek za pomocą kodów SSCC (Serial Shipping Container Codes). „Ciągła poprawa kosztów i wydajności w złożonych łańcuchach dostaw była kluczowym celem dla Aptiv” – podkreśla Martin Ma, Department Head Key Account Management Air & Sea Logistics Far East w DACHSER, który jest bezpośrednią osobą kontaktową dla Aptiv i opiekuje się klientem ze swojego biura w Szanghaju.

DACHSER Automotive Logistics rozwija się wraz z klientami jako rozwiązanie skalowalne. Jeśli klient dodaje nowych dostawców lub zakłady produkcyjne, zarówno matryca odbiorów, jak i trasy dostaw są odpowiednio dostosowywane. W sytuacjach, w których liczy się szybkość, przesyłki są przewożone „szybkim pasem” za pomocą odpowiedniej usługi targospeed – transportem lądowym, a następnie międzykontynentalnym transportem lotniczym lub kolejowym, gdy droga morska byłaby zbyt długa. W tej kwestii DACHSER jest równie elastyczny jak Aptiv. W końcu nowa technologia akumulatorów lub nowy standard ładowania samochodów elektrycznych może pojawić się z dnia na dzień. A jeśli tak się stanie, łańcuch dostaw musi pozostać niezawodny, możliwy do zaplanowania i elastyczny.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Arkadiusz Tomczak