Szczepionki dla Berlina

Walka z pandemią toczy się dzięki szczepionkom, środkom ochrony osobistej i inteligentnej logistyce. Władze Berlina do obsługi logistycznej szczepionek wybrały sprawdzonego partnera – oddział DACHSER w Schönefeld.

Szczepionki dla Berlina

„Wszystko to jest naprawdę niewiarygodne, ale udało nam się dzięki pracy zespołowej” – mówi Olaf Schmidt. Patrząc wstecz na ubiegły rok i kilka ostatnich miesięcy, nadal czuje się zdumiony, a jednocześnie zadowolony. Jest dyrektorem generalnym centrum logistycznego DACHSER Berlin Brandenburg w Schönefeld, a jego opowieść o pandemii COVID-19 dotyczy wyścigu z czasem i tego, jak inteligentna logistyka zapewnia ludziom niezawodne dostawy środków ochronnych i szczepionek.

Zacznijmy od początku. W połowie maja ubiegłego roku administracja senatu Berlina zwróciła się do centrum logistycznego DACHSER Berlin Brandenburg z prośbą o szybkie zorganizowanie magazynowania i dystrybucji masek oraz innych środków ochrony osobistej. Jako jeden z powodów, dla których DACHSER był oczywistym wyborem, Olaf Schmidt wskazuje konieczność natychmiastowego działania. Do końca czerwca centrum logistyczne przyjęło 130 kontenerów morskich. W lipcu dołączyły do nich kolejne dostawy przywiezione przez trzy samoloty Boeing 747. „W ciągu czterech tygodni w magazynie pojawiło się nagle 8 000 nowych palet” – mówi Schmidt.

To był dopiero początek. Falk Wenk, Contract Logistics Manager w centrum logistycznym DACHSER Berlin Brandenburg zauważa: „Do stycznia 2021 r. liczba składowanych palet wzrosła do 11 000, a zarządzanie całą sytuacją wymagało ogromnej wiedzy i pomysłowości”. Podkreśla też, że przechowywanie i dystrybucja środków ochrony osobistej, maseczek i zestawów do szybkich testów jest kwintesencją logistyki kontraktowej. „DACHSER jest dobrze przygotowany do obsługi tego typu procesów – nawet przy tak dużym wykorzystaniu mocy przerobowych” – podkreśla.

Sprawdzony partner

27 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła do użytku pierwszą serię szczepionek. Przewidując tę decyzję, już na początku grudnia administracja berlińskiego senatu, wiedząc, że DACHSER dysponuje systemem logistycznym, który sprawdził się w przypadku środków ochrony osobistej, zwróciła się z prośbą o wsparcie przy logistyce szczepionek. „Było to wyzwanie wiążące się z wieloma niewiadomymi – nie było żadnego schematu, którym można byłoby się kierować. Pierwszy problemem, z którym musieliśmy się zmierzyć, polegał na tym, że szczepionki były przechowywane w magazynie strzeżonym przez niemieckie siły zbrojne. Magazyn ten jest wyposażony m.in. w zamrażarki głębokiego mrożenia, które utrzymują temperaturę nawet minus 75°C. Wykorzystaliśmy system zarządzania magazynem DACHSER Mikado do zarządzania procesami magazynowymi i dostawami. Byliśmy również odpowiedzialni za zakup odpowiednich pojemników chłodzących do transportu szczepionek, by dostarczyć je do sześciu punktów szczepień w Berlinie, aptek szpitalnych oraz mobilnych zespołów wykonujących szczepienia” – wyjaśnia Olaf Schmidt. W tym samym czasie DACHSER kontynuował dostawy środków ochrony osobistej jak również bardzo potrzebnych zestawów do szybkich testów dla szkół.

Schmidt podkreśla, że wszystko to wymagało ogromnego wysiłku organizacyjnego, który obejmował codzienne konferencje ze wszystkimi uczestnikami berlińskiego projektu szczepień, współpracę z firmami farmaceutycznymi i koordynację eskorty policyjnej dla pojazdów dostawczych. Szczepionki musiały nie tylko zawsze docierać do ośrodków szczepień bezpiecznie i w kontrolowanych warunkach wymaganych dla farmaceutyków, ale istotne było także monitorowanie każdej partii. Do spełnienia tych kryteriów, DACHSER wykorzystał swoje systemy informatyczne – TMS Domino do zarządzania transportem drogowym oraz WMS Mikado do zarządzania magazynem. „Były to warunki wstępne kontrolowanego procesu logistyki szczepionek i predykcyjnego planowania dystrybucji szczepionek. Kiedy dostarczaliśmy pierwsze dawki szczepionki, już planowaliśmy i rezerwowaliśmy moce przerobowe na dostawy drugich dawek” – mówi Olaf Schmidt.

Kreatywne rozwiązania

Dodatkowo oddział DACHSER w Schönefeld musiał szybko pozyskać około 150 pojemników termoizolacyjnych do transportu farmaceutyków. Ze względu na to, że zawierają one wkłady chłodzące, które muszą być regenerowane co 48 godzin, DACHSER umieścił w swoim magazynie chłodnię. „Chłodzenie wkładów wymaga dużo miejsca, dlatego nasi pracownicy stworzyli do tego specjalne regały. Wymyślili również separatory, które pomogły usprawnić obsługę i regenerację wkładów chłodzących. Wspaniale było obserwować, jak każdy członek naszego zespołu stara się pomóc, jak tylko potrafi – przyznaje Olaf Schmidt. „Cieszymy się, że możemy wykorzystać naszą wiedzę logistyczną, aby dołożyć swoją cegiełkę do pomocy społeczeństwu i walki z pandemią” – dodaje General Manager DACHSER Berlin Brandenburg w Schönefeld.

Kontakt Anna Szalek-Kowalska