W sporcie i logistyce współpraca to podstawa

Osoby prowadzące aktywny tryb życia z pewnością zetknęły się z fińską firmą Amer Sports – właścicielem rozpoznawalnych na całym świecie marek sprzętu, odzieży i obuwia sportowego.

Wprowadzanie na europejskie korty i boiska najnowszych trendów wymaga efektywnej pracy zespołowej oraz sprawnej logistyki.

DACHSER już od pewnego czasu zajmuje się transportem piłek i rakiet Wilson. To marka znana przede wszystkim entuzjastom tenisa i golfa, ale zapewnia również sprzęt do padla – aktywności zyskującej wielką popularność w Europie Środkowej i Północnej. Wilson należy do Amer Sports, która ma w swoim portfolio jeszcze kilka innych rozpoznawalnych na całym świecie marek odzieży i sprzętu sportowego. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością kojarzą narty firmy Atomic, a fani outdooru odzież kanadyjskiego producenta Arc'teryx, francuskiej marki Salomon czy szwedzkiej Peak Performance. Natomiast Suunto z siedzibą w Vantaa koło Helsinek, znana jest z zegarków sportowych i komputerów nurkowych.

Wiele z tych produktów jest dostarczanych do sprzedawców w całej Europie z centrum logistycznego DACHSER Überherrn w Saarland, które znajduje się tuż przy granicy francusko-niemieckiej. Centrum dystrybucyjne Amer Sports Europe Services leży
w odległości zaledwie kilku kroków od tego miejsca. W tamtejszym magazynie są przechowywane głównie towary marki Wilson i Arc'teryx, a także obsługiwane zwroty artykułów marki Salomon.

Zdjęcie: Wilson
Zdjęcie: Wilson

Dynamiczny rozwój koncernu sprawia, że magazyn producenta jest często wypełniony do granic możliwości. Na szczęście pomocne w takich sytuacjach centrum logistyczne DACHSER Überherrn jest tuż obok. Odgrywa ono szczególną rolę, ponieważ oprócz regularnej działalności oddziału za dnia, nocą służy jako Eurohub, czyli jeden z trzech głównych węzłów drobnicowej sieci DACHSER w Europie. Każdego miesiąca dystrybuuje blisko 70 tys. ton towarów do 228 lokalizacji. Uzupełnieniem przesyłek europejskich są usługi transportu lotniczego i morskiego, realizowane przez DACHSER Air & Sea Logistics. Poza terminalem tranzytowym centrum logistyczne dysponuje 60 tys. m2 powierzchni magazynowej, która pomieści łącznie 100 000 palet.      

DACHSER kompleksowo obsługuje nasze przesyłki ze wszystkich naszych centrów logistycznych. Nie ma znaczenia, czy wysyłamy produkty z jednego z naszych magazynów w Niemczech, Francji, Finlandii czy Szkocji – w całej Europie zawsze możemy liczyć na jednakowo wysoki standard obsługi i usług. Bardzo doceniamy też to, że mamy w DACHSER jedną osobę kontaktową, czyli swojego opiekuna. Jest on jak kapitan naszej drużyny, który koordynuje działania z przedstawicielami poszczególnych oddziałów DACHSER

Sebastian Chrometzka, Transportation Manager EMEA w Amer Sports.

Pierwszoligowy partner logistyczny

DACHSER rozpoczął współpracę z Amer Sports w 2007 r. i od tego czasu to partnerstwo sukcesywnie jest rozwijane. DACHSER od ponad pięciu lat niemal samodzielnie zajmuje się dystrybucją towarów marki Wilson; „Nasz oddział w Überherrn jest do tego idealnym miejscem” – przyznaje Caroline Schäfer, Key Account Manager European Logistics w DACHSER. Codziennie do Überherrn trafiają kontenery z piłkami tenisowymi, rakietami, butami i sprzętem wspinaczkowym, większość z Dalekiego Wschodu. DACHSER przechowuje we własnym magazynie wszystko to, czego Amer Sports w danej chwili nie jest w stanie pomieścić u siebie – głównie piłki tenisowe. „Dużą zaletą jest to, że jesteśmy blisko, dzięki czemu możemy reagować błyskawicznie” – mówi Schäfer.

European Logistics w grze.
European Logistics w grze.

Z Überherrn towary są wysyłane do sklepów detalicznych oraz sprzedawców internetowych. Gdy w zeszłym roku sklepy stacjonarne były tymczasowo zamknięte, sprzedaż artykułów sportowych online kwitła, ponieważ wiele osób podczas lockdownu odkryło na nowo swoją miłość do biegania i innych sportów na świeżym powietrzu. Internetowa sprzedaż butów i odzieży odpornej na warunki atmosferyczne sprawiła, że pandemia praktycznie nie zmniejszyła przepływu tych towarów.

DACHSER, dzięki swojej zintegrowanej sieci transportowej, realizuje dla Amer Sports również wiele innych zadań, takich jak transport rakiet do padla marki Wilson z Hiszpanii do Überherrn, skąd odbywa się ich dalsza dystrybucja. Dla marki Arc'teryx zajmującej się outdoorem, operator logistyczny organizuje odbiór towarów z centrum naprawczego Amer Sports w Szwajcarii. Dostarcza również zegarki sportowe Suunto z Vantaa w Finlandii do hurtowni w całej Europie. Ponadto od października 2021 r., oddział DACHSER w Ainring koło Salzburga będzie zaopatrywał entuzjastów sportów zimowych w całej Europie w sprzęt narciarski marek Atomic i Salomon. Kolejnym miejscem współpracy z DACHSER jest magazyn Amer Sports zlokalizowany tuż za francuskim miastem Lyon. Stąd produkty Salomon – największej i najbardziej popularnej marki Amer Sports – trafiają za pośrednictwem DACHSER do resellerów w Europie Środkowej i Wschodniej, krajach Beneluksu i Skandynawii.

Dużą zaletą jest to, że jesteśmy blisko, dzięki czemu możemy reagować błyskawicznie

Caroline Schäfer, Key Account Manager European Logistics w DACHSER

Logistyka miejska w zaopatrywaniu sklepów firmowych

Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację w sprzedaży detalicznej, można spodziewać się, że coraz większą rolę będą odgrywać sklepy firmowe w centrach miast. Dlatego Amer Sports planuje otwarcie dodatkowych punktów handlowych marek Salomon i Peak Performance. „Logistyka miejska to jeden z sukcesywnie rozwijanych obszarów działalności DACHSER” – mówi Caroline Schäfer. DACHSER Emission-Free Delivery to innowacyjna koncepcja bezemisyjnych dostaw do centrów miast z wykorzystaniem elektrycznie wspomaganych rowerów towarowych i całkowicie elektrycznych pojazdów dostawczych. W ciągu najbliższych dwóch lat DACHSER wprowadzi ten system w co najmniej jedenastu europejskich miastach.

DACHSER w imieniu Amer Sports odpowiada również za kwestie związane z Brexitem. W opisywanym przypadku dotyczy to szczególnie sprzętu golfowego marki Wilson i innych artykułów sportowych, które są wysyłane do UE ze Szkocji. Bardziej skomplikowane przepisy celne związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE sprawiły, że Amer Sports wysyła teraz towary na paletach do północnej Francji, gdzie odbywa się ich odprawa celna. Następnie DACHSER France ze swojego oddziału w Carvin w departamencie Pas-de-Calais, wprowadza je do sieci dystrybucyjnej w Unii Europejskiej. Schäfer zauważyła, że również w tym przypadku nastąpił gwałtowny wzrost w porównaniu z poprzednim sezonem, co przypisuje aktualnej sytuacji: „Golf, jako sport, który można uprawiać z zachowaniem zasad dystansu społecznego, w czasie pandemii cieszy się większą popularnością”.

W przyszłości Amer Sports ma zamiar jeszcze bardziej zwiększyć swój zasięg. Od 2019 roku firma należy do konsorcjum kierowanego przez chińskiego giganta Anta Sports, jednego z największych na świecie producentów odzieży sportowej. Anta Group koncentruje się obecnie na umocnieniu marek Salomon i Arc'teryx w swoim kraju. Niewykluczone, że w pewnym momencie DACHSER odegra kluczową rolę w popularyzacji padla w Chinach.                    

Kontakt Anna Szalek-Kowalska