Szybkość działania

Assmann Group, firma specjalizująca się w technologii sieci danych i infrastrukturze IT, korzysta obecnie na dużym zapotrzebowaniu na szybkie łącza cyfrowe. Jednak współpraca DACHSER z producentem z Lüdenscheid w zachodnich Niemczech zaczęła się dużo wcześniej. Przez ostatnie 23 lata globalny dostawca usług logistycznych wspierał Assmann na drodze do sukcesu w Niemczech i Europie.

Kable o wysokiej wydajności zmieniają świat danych w sieci
Kable o wysokiej wydajności zmieniają świat danych w sieci

Ciężarówka dociera do kampusu Uniwersytetu Ruhry w Bochum punktualnie o godz. 14:00. Gdy jeden pojazd wjeżdża na przestronny teren, drugi wyjeżdża. Wszystko jest precyzyjnie zaplanowane, ponieważ w wielu miejscach prowadzone są prace budowlane. Trwa remont kompleksu budynków. „Modernizujemy tutejszą infrastrukturę IT, instalując nowe szafy, kable, złącza i puszki” – mówi Phil Penninger, Managing Director Operations w Assmann Group, która ma siedzibę w mieście Lüdenscheid w zachodnich Niemczech. Uniwersytet Ruhry w Bochum to tylko jedna z wielu budów, które firma zaopatruje w materiały.

Trzy do czterech razy dziennie oddział DACHSER w Dortmundzie odbiera towary z pobliskiego magazynu Assmanna. „Mówimy o 120-150 paletach załadowanych produktami z kategorii IT i technologii sieciowych" – wyjaśnia Corc Bahcecioglu, Sales Manager w oddziale DACHSER w Dortmundzie. Większość przesyłek trafia do pośredników, ale dostawy do Bochum to transporty bezpośrednie. Kierowcy przewożą m.in. szafy sieciowe marki własnej Digitus. Wkrótce w szafach tych będą znajdować się przełączniki i konwertery. Mimo że puste szafy nie ważą wiele, zajmują dużo miejsca, ponieważ opakowanie ma blisko dwa metry wysokości. Do tego dochodzą szpule kabli sieciowych. Assmann modernizuje infrastrukturę uniwersytetu, aby uzyskać większą prędkość transferu danych, stosując kable sieciowe kategorii 8 (CAT 8.2) o wysokiej wydajności. Szpula z 500 metrami takiego kabla waży 30 kilogramów. Na paletach rozmieszczonych jest 20 takich szpul.

Ponad 5 000 produktów w magazynie

„Około jednej trzeciej naszych dostaw w ciągu ostatniego roku stanowiły przesyłki, które musiały być zrealizowane jak najszybciej” – mówi Penninger. W przypadku dostaw na place budowy zazwyczaj trzeba było dotrzymać krótkich terminów. Komponenty sieci są dostarczane w momencie, gdy monterzy są gotowi do wykonania instalacji. Penninger opisuje usługi oferowane przez Assmann Group w następujący sposób: „Zamówione w południe, na ciężarówce wczesnym popołudniem”. W przypadku dużych projektów infrastrukturalnych firma wie oczywiście z większym wyprzedzeniem, co i kiedy będzie potrzebne. Niemniej jednak zamówienia krótkoterminowe nie są wyjątkiem w sektorze technologicznym.

Technologia transmisji danych i infrastruktura sieciowa stanowią główne obszary działalności Assmann Group. „Łącznie wprowadzamy na rynek ponad 5 000 produktów” – mówi Penninger. Są to zarówno kable USB, elektronika użytkowa, jak i laminatory. Aby produkować swoje własne marki, Assmann Group korzysta z międzynarodowej sieci dostawców, zlokalizowanych głównie w Turcji i Azji. W przeciwnym razie firma nie byłaby w stanie mieć tak szerokiego portfolio. Jedną z rozwijających się dziedzin działalności jest ergonomia, która obejmuje takie produkty jak biurka z regulacją wysokości, a także półki, uchwyty na monitory i podnóżki. „Wiele osób pracuje w domu, dlatego pracodawcy wyposażają ich w ergonomiczne meble biurowe” – mówi Penninger. „To samo dotyczy obecnie wolnych biur, które są modernizowane lub przebudowywane według nowych koncepcji”. Jednym z przykładów jest hot desking, polegający na tym, że z jednego stanowiska pracy korzysta kilku pracowników. Są też takie, które nie mają już przypisanych stanowisk pracy. Zarządcy takich miejsc decydują się jednocześnie na modernizację infrastruktury sieciowej, ponieważ wideokonferencje i współpraca za pośrednictwem łączy internetowych nie znikną z codziennego życia zawodowego nawet po opanowaniu pandemii, a dzięki temu Assmann Group nie odnotowała spadku przychodów w związku z pandemią.

Grupa zatrudnia 300 pracowników w 13 oddziałach na dwóch kontynentach. Eksport stanowi 45% – i stale rośnie – działalności tego rodzinnego przedsiębiorstwa założonego w 1969 roku. Jest to kolejny obszar, w którym firma potrzebuje usług logistycznych DACHSER. „Codziennie z naszego oddziału w Dortmundzie wyjeżdża około 35 ciężarówek do placówek w całej Europie. W przypadku samej firmy Assmann obsługujemy odbiorców w 28 krajach. Oprócz Niemiec są to głównie Hiszpania, Francja, Polska i Szwajcaria” – mówi Bahcecioglu. 

Od kilku miesięcy DACHSER prowadzi również dla Assmanna magazyn w pobliżu Madrytu, w którym przechowuje około 240 różnych artykułów dla klientów w Hiszpanii i Portugalii. W tym roku planowana jest rozbudowa magazynu do 500 pozycji, tak aby jeszcze więcej produktów mogło szybko trafić do klientów na Półwyspie Iberyjskim.

Siedziba i magazyn centralny w Lüdenscheid
Siedziba i magazyn centralny w Lüdenscheid

Wspólny rozwój

„Wspaniałą cechą współpracy z DACHSER jest to, że razem się rozwijamy" – mówi Penninger. W 1999 r. Assmann Group wysłała za pośrednictwem DACHSER dokładnie 268 przesyłek. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła około 13 000. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat wolumen przesyłek się podwoił. W związku z tym w głównym magazynie, w którym znajdują się dwa stanowiska przeładunkowe dla spedytorów i firm świadczących usługi przewozu paczek, zrobiło się ciasno. Oznacza to, że dostęp do ramp musi być precyzyjnie zaplanowany. W ostatnim czasie Assmann oddał do użytku dwa dodatkowe magazyny zewnętrzne w Lüdenscheid, między innymi po to, aby pokryć zapotrzebowanie na montaż szaf sieciowych. Pomaga to zmniejszyć zatory w dokach przeładunkowych. Potem trzeba już tylko pokonać wąskie gardło na pobliskiej autostradzie A45. Zniszczony most nad doliną rzeki Rahmede jest obecnie przebudowywany. „Remont potrwa długo – to prawdziwy ból głowy dla firm logistycznych w całym regionie” – wyjaśnia Bahcecioglu. „Jednak moi koledzy zajmujący się obsługą ładunków, planowaniem transportu i prowadzeniem pojazdów cały czas dbają o to, aby jakość usług spełniała oczekiwania naszych klientów”. Działa to lepiej w sieciach cyfrowych. W końcu dane znajdują swoją własną, niezakłóconą drogę do celu.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska