Przygotuj swój łańcuch dostaw na wpływ Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok (CNY) już niedługo, bo na początku lutego. Tradycyjnie jest to ważne wydarzenie, które wpływa na globalny rynek przewozu towarów ze względu na przedłużające się święta narodowe, co oznacza, że firmy będą zamknięte, produkcje zawieszone, a przewoźnicy zmniejszą zdolności przewozowe w odpowiedzi na niższy popyt. W tym roku, przy bezprecedensowo trudnych warunkach rynkowych, oczekuje się, że wpływ CNY będzie większy niż zwykle. 

Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o CNY, co to oznacza dla Ciebie, oraz  co najważniejsze, jak możesz się przygotować, aby zminimalizować wpływ na Twój łańcuch dostaw.

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok?

W 2022 roku, Chińczycy powitają Rok Tygrysa 1 lutego. W Chinach kontynentalnych w przeddzień CNY rozpoczynają się tygodniowe święta państwowe. Poniżej podajemy daty świąt państwowych w Wielkich Chinach we wszystkich oddziałach firmy DACHSER:

Chiny               31 stycznia - 6 lutego

Hongkong       1 lutego - 3 lutego

Tajwan            31 stycznia - 4 lutego

 

Co będzie się działo podczas Chińskiego Nowego Roku?

CNY to największe święto w Chinach. Symbolizuje ono koniec zimy i początek nowego roku w chińskim kalendarzu księżycowym. Ludzie wracają do swoich rodzinnych miast na spotkania rodzinne i uroczystości przed pierwszym dniem Chińskiego Nowego Roku, a po świętach wracają do swoich miejsc pracy w miastach, aby ponownie rozpocząć pracę.

Większość przedsiębiorstw, w tym służby państwowe w Chinach, będzie zamkniętych podczas oficjalnych świąt państwowych wymienionych powyżej, podczas gdy niektóre zakłady produkcyjne mogą być zamknięte na dłuższy okres czasu lub ponownie otwarte z bardzo ogaraniczonym e  personelem. Normalny poziom produkcji zostanie wznowiony po okresie czterech do sześciu tygodni.

Wszystkie urzędy celne w całych Chinach będą zamknięte tylko podczas wymienionych powyżej świąt państwowych. W przypadku przesyłek wysyłanych na wschód, jeżeli dotrą one do Chin w czasie narodowego święta CNY, nie będą dostępne żadne deklaracje celne ani usługi dotyczące inspekcji.

Jaki jest wpływ Chińskiego Nowego Roku na logistykę transportu?

Podczas gdy działalność fabryk zostanie wstrzymana w czasie CNY, spedytorzy zwiększą zamówienia, aby uzupełnić zapasy. W związku z tym, wpływ CNY może być widoczny w okresie przedświątecznym, kiedy fabryki pracują na pełnych obrotach, aby zrealizować zamówienia przed ich zamknięciem.

Wyższa produktywność stwarza dodatkową presję dla logistyki transportu. Obecnie zatłoczony łańcuch dostaw jest wyzwaniem dla prawie wszystkich branż, a gorączka ładunków CNY jeszcze bardziej zintensyfikuje gorący rynek logistyczny.

Tak się składa, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku odbędą się w dniach 4-20 lutego w stolicy Chin, Pekinie. Chociaż nie opublikowano jeszcze oficjalnego komunikatu o ograniczeniach w transporcie, oczekuje się, że na kilka dni przed i w trakcie imprezy zostaną zaostrzone kontrole bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia dotyczące towarów niebezpiecznych. Na razie jednak ich wpływ jest niepewny.

Wreszcie, co nie mniej ważne, nagły wzrost zachorowań na Covid -19  może spowodować dodatkowe zakłócenia, takie jak zamknięcia dróg, odwołania lotów i niedobory pracownikówgdy operatorzy lub kierowcy są poddawani kwarantannie.

Dlatego ważne jest, aby opracować długoterminowy plan strategiczny wraz ze swoim partnerem logistycznym, aby zminimalizować zakłócenia w łańcuchu dostaw, nie tylko podczas CNY, ale przez cały rok w 2022 r. i później.

Aktualizacje rynku prowadzące do CNY

Tradycyjnie, CNY ma znaczący wpływ na zdolności przewozowe wszystkich rodzajów transportu - lotniczego, morskiego, kolejowego i drogowego. W tym roku rynek logistyczny będzie musiał stawić czoła poważnym wyzwaniom podczas gorączki ładunków przed CNY. Bieżące śledzenie rozwoju sytuacji na rynku pozwoli Państwu na szybką reakcję i odpowiednie planowanie.

Transport lotniczy

W przypadku frachtu lotniczego, oczekuje się, że obecny nadzwyczajny szczyt sezonu będzie trwał od teraz do końca stycznia, zanim rozpoczną się święta CNY. Ogólnie rzecz biorąc, rynek nadal boryka się z niedoborem zdolności przewozowych, zwłaszcza w ramach różnych polityk kwarantanny COVID wynikających z zagrożenia wariantem Omicron, co prowadzi do większej niepewności i zmienności. Dla przykładu, w Hong Kongu wiele lotów pasażerskich jest  odwoływanych w grudniu z powodu problemów z rotacją załogi, co prowadzi do zmniejszenia przepustowości. Ponadto, wiele frachtowców, po długim okresie eksploatacji, w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie musiało przejść przeglądy techniczne, co dodatkowo wpłynie na dostępną na rynku przepustowość.

Transport morski

Obecny rynek frachtu morskiego znajduje się w podobnej sytuacji jak rynek lotniczy. Usługi przewoźników oceanicznych są nadal zakłócone, a wiele rejsów zostało przerwanych z powodu zatorów w portach. Usługi feederowe z południowych Chin do i z delty Rzeki Perłowej zostały zawieszone od grudnia do początku CNY, co doprowadziło do wydłużenia czasu tranzytu w transporcie drogowym.

Integralność usług może pozostać wyzwaniem, a nawet pogorszyć się od stycznia ze względu na oczekiwany większy popyt w miarę zbliżania się CNY, wraz z ciągłymi problemami związanymi z epidemią COVID i zatorami na rynku. W związku z tym zdolności produkcyjne i sprzęt będą pod ogromną presją, a stawki w takich sytuacjach mają tendencję do szybkiego wzrostu.

Zaleca się załadowcom planowanie rezerwacji z wyprzedzeniem co najmniej 3 tygodniowym. Pozostań w kontakcie z partnerem logistycznym, jeśli chodzi o zmiany harmonogramu w ostatniej chwili, i miej otwarty umysł na alternatywne opcje żeglugi.

Transport kolejowy

Rozkład jazdy kolei na rok 2022 nie został jeszcze opublikowany. W oparciu o dotychczasowe dane, usługi kolejowe będą dostępne jak zwykle do ostatniego tygodnia przed CNY. Rozkłady jazdy mogą ulec zmianie zgodnie z instrukcjami operatorów kolejowych. Jednak od 20 stycznia 2022 r. przewozy pociągami w Chinach staną się wyzwaniem, w związku z czym należy spodziewać się ogólnego wzrostu stawek. Podczas święta narodowego CNY nie będą wykonywane przewozy kolejowe.

W oparciu o doświadczenia historyczne i z wyłączeniem niepewnych czynników, oczekuje się, że usługi transportowe zarówno w kierunku zachodnim, jak i wschodnim, zostaną wznowione do 80% normalnego poziomu dwa tygodnie po CNY, a pełne wznowienie nastąpi na początku marca.

Co można teraz zrobić?

  • Stwórz długoterminowy plan i podziel się z nami swoją prognozą zamówień tak wcześnie, jak to możliwe, abyśmy mogli odpowiednio wcześnie zaplanować nasze zasoby i zabezpieczyć Twoje zapotrzebowanie;
  • Zwiększ zapasy; fabryki zwykle wznawiają normalny poziom produkcji cztery do sześciu tygodni po CNY;
  • W planowaniu należy uwzględnić dłuższy czas tranzytu; globalny rynek przewozów towarowych jest niespotykanie zatłoczony już przed CNY, dlatego ważne jest, aby opracować strategiczne planowanie łańcucha dostaw z zaufanym partnerem logistycznym;
  • Zaplanuj wyloty z terminali w Chinach na kilka dni przed rozpoczęciem święta CNY, tj. 28 stycznia 2022 r., i upewnij się, że Twój harmonogram produkcji jest zgodny z przedziałami czasowymi bramek;
  • Zadeklaruj przesyłkę, gdy tylko dostępne są obowiązkowe dane i upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby uzyskać ostateczne zwolnienie celne przed Przewidywanym Czasem Wyjazdu (ETD);
  • Skontaktuj się z jednym z przedstawicieli firmy DACHSER. Nasi doświadczeni logistycy pomogą Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań dostosowanych do Twoich potrzeb.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje ułatwią Państwu planowanie logistyczne w związku z CNY. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska