Jak Golden Week w Chinach wpłynie na logistykę?

Październikowe święto Golden Week w Chinach zbliża się wielkimi krokami. Poniżej znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje, jak również kilka prognoz rynkowych.

Co to jest Golden Week?

Golden Week to tygodniowe święto w Chinach. Rozpoczyna się 1 października, w dniu Święta Narodowego i trwa do 7 października. Normalna działalność gospodarcza zostaje wznowiona 8 października.

Czego trzeba się spodziewać?

Podczas siedmiodniowego święta państwowego prawie wszystkie firmy fabryki oraz organizacje rządowe będą zamknięte lub działać w ograniczonych zespołach. Oznacza to, że produkcja zostanie spowolniona lub całkowicie wstrzymana. Lotniska, porty morskie i magazyny będą działać z ograniczoną wydajnością, a urzędy celne będą zamknięte.

Oddziały DACHSER w Chinach będą zamknięte od 1 do 7 października.

Jak Golden Week wpływa na logistykę transportu?

Przedświąteczna gorączka zaczyna się zwykle 3-4 tygodnie przed świętem narodowym 1 października, kiedy to nadawcy/producenci chcą przyspieszyć produkcję, aby zgromadzić zapasy i wysłać ładunek z Chin przed długą przerwą.

Fracht morski

Ponieważ zdolności przewozowe nadal są bardzo ograniczone, wpłynęłoby to na normalne operacje eksportowe / importowe. Linie żeglugowe często ogłaszają tzw. Blank Sailing -  puste rejsy, aby dostosować swoje usługi do niskiego popytu na rynku. W przypadku niektórych przewoźników puste rejsy rozpoczynają się już w 38 tygodniu, a normalne rozkłady rejsów zostaną wznowione dopiero w 42 tygodniu. W tym roku sytuacja jest bardzo dynamiczna ze względu na bardzo ograniczoną przepustowość w portach i zakłócenia w świadczeniu usług, które już mają miejsce. Przewoźnicy mogą nie mieć w zamiarach wprowadzenia sztucznych programów pustych rejsów,a warunki świadczenia usług mogą się różnić w zależności od poszczególnych linii żeglugowych i tras.

W celu uzyskania dalszych szczegółów prosimy o kontakt z Państwa opiekunem w oddziale DACHSER.

Jeśli mają Państwo przesyłki przychodzące, prosimy upewnić się, że zostały one odebrane przed świętami, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów magazynowania lub zatrzymania.

Obecnie rynek frachtu morskiego jest bardzo napięty z powodu zatorów w portach, opóźnień i braku sprzętu. Niedawny tajfun Chanthu pogorszył sytuację z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, zmuszając do zamknięcia główne porty, w tym Szanghaj i Ningbo, na kilka dni. Ilość miejsca pozostaje na bardzo niskim poziomie, a stawki mogą dalej rosnąć do końca roku. Dlatego konieczna jest rezerwacja z wyprzedzeniem 6-8 tygodni.

Fracht lotniczy

W przypadku importu lotniczego, tylko przesyłki z wcześniejszą awizacją będą obsługiwane. Chińskie służby celne nie będą przyjmować odpraw importowych podczas świąt. Dlatego przesyłki importowe mogą nie zostać dostarczone na czas.

W przypadku eksportu lotniczego, sugerujemy wcześniejszą rezerwację lub jak najszybsze przesłanie do nas informacji jak najwcześniej. Czas graniczny dla zamówień ekonomicznych to 29 września, godzina 12:00 czasu chińskiego. W przypadku zamówień pilnych, ostatecznym terminem jest 30 września, godz. 12:00 czasu chińskiego.

Jak to często bywa, przestrzeń ładunkowa w transporcie lotniczym będzie bardzo ograniczona, a popyt na miejsce  będzie cieszył się dużym zainteresowaniem  w tradycyjnym okresie przedświątecznym. W tym roku łańcuchy dostaw staną w obliczu poważnych wyzwań z powodu ciągłych ograniczeń w przepustowości, poważnych zakłóceń na lotnisku PVG w Szanghaju i braku personelu obsługi naziemnej oraz zatłoczenia na wszystkich innych chińskich lotniskach. Sytuacja ta nieuchronnie doprowadzi do wydłużenia czasu realizacji zamówień i wzrostu stawek.

Kolejowe przewozy towarowe

W przypadku przesyłek LCL w kierunku zachodnim, ostatni wyjazd przed świętem Golden Week nastąpi w tygodniu 39, a usługa zostanie wznowiona w tygodniu 42. Inne regularne usługi nie są zagrożone, ale są uzależnione od zdolności przewozowej i dostępności sprzętu. Chińskie służby celne będą nieczynne w dniach od 1 do 3 października, a od 4 do 7 października będą pracować w ograniczonym składzie, dlatego odprawa celna może nie zostać przeprowadzona na czas.

Z danych historycznych wynika, że zamówienia osiągały szczyt na dwa tygodnie przed świętami. W tym roku, pomimo przedświątecznej gorączki, zdolności produkcyjne we wrześniu są już bardzo ograniczone. W związku z tym oczekuje się, że poziom stawek na październik wzrośnie ze względu na duży popyt.

Nasze rekomendacje

Jesienny szczyt sezonu nastąpi bezpośrednio po październikowym święcie Golden Week.

 W związku z tym, obecna sytuacja na rynku jest bardzo napięta. Dlatego zalecamy długoterminowe planowanie i wcześniejszą rezerwację, aby uniknąć zakłóceń w łańcuchu dostaw, nawet po zakończeniu Golden Week. Prosimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Abyśmy mogli zaoferować Państwu najbardziej odpowiednie rozwiązanie, które zmieści się w planowanym budżecie, prosimy o jak najszybszą informację na temat Państwa potrzeb i terminu wysyłki
  • Zachęcamy do zaplanowania z wyprzedzeniem Państwa wysyłek
  • Im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym większa szansa, że uda Nam się zagwarantować wymaganą przestrzeń ładunkową i miejsce.
  • Dzięki śledzeniu na bieżąco informacji z rynku, będą Państwo mogli planować proaktywnie i reagować na nagłe zmiany w odpowiednim czasie.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z lokalnym przedstawicielem, który udzieli Państwu szczegółowych informacji.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska