Dachser wprowadza pierwsze ciężarówki na wodór

Dachser rozpoczyna praktyczne testy zeroemisyjnych technologii napędowych w samochodach ciężarowych. W 2023 roku firma planuje wprowadzić do użytku w Niemczech dwie ciężarówki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV). Na drogi w Magdeburgu wyjedzie 27-tonowa ciężarówka Hyundai Xcient, a 19-tonowy Enginius Bluepower będzie realizować dostawy w centrum Hamburga.

DACHSER oddaje do użytku pierwsze ciężarówki na wodór / Źródło: FAUN Gruppe
DACHSER oddaje do użytku pierwsze ciężarówki na wodór / Źródło: FAUN Gruppe

Eksploatacja ciężarówki z wodorowymi ogniwami paliwowymi Hyundai Xcient w Magdeburgu ma rozpocząć się na początku 2023 roku. Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 27 ton mogący pomieścić 18 palet ma zasięg do 400 kilometrów, co oznacza, że może pracować na dwie zmiany. Będzie prowadzona przez kierowców zawodowych, którzy w tym roku kończą szkolenie w Dachser. Podczas gdy za dnia samochód będzie testowany w dystrybucji regionalnej na obszarze Magdeburga, w nocy będzie jeździć  w trybie liniowym do oddziału Dachser w Berlinie-Schönefeld. Na potrzeby operacji nocnych zeroemisyjny pojazd będzie wyposażony w zestaw naczep typu swap-body. Do czasu dostarczenia ciężarówki w pobliżu dwóch oddziałów Dachser w Magdeburgu i Berlinie powstanie odpowiednia infrastruktura do tankowania wodoru.

W ramach badań przeprowadzonych wspólnie z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kempten ustaliliśmy już, że w europejskiej sieci drobnicowej Dachser istnieje znaczny potencjał dla ciężarówek napędzanych wodorem. Nie możemy się doczekać wprowadzenia pierwszych tego typu pojazdów, ponieważ pozwolą nam zebrać cenne doświadczenie praktyczne

Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) i członek zarządu Dachser.

Partnerem Dachser w tym projekcie jest H2 Delivery Truck Pool GmbH & Co. KG z Magdeburga. Firma jest częścią spółki H2 Green Power & Logistics GmbH, która podczas swojego roadshow w jedenastu niemieckich miastach pod koniec 2021 roku, zaprezentowała logistykę pojazdów użytkowych napędzanych wodorem z ciężarówką Hyundai Xcient FCEV.

Bezemisyjne dostawy w Hamburgu

Od połowy 2023 r. Dachser będzie wykorzystywać ciężarówkę Bluepower 1938 FCEV firmy Enginius z Bremy – spółki zależnej Faun Group – do dostaw w centrum Hamburga. Pojazd będzie uzupełnieniem koncepcji DACHSER Emission-Free Delivery, która ma zostać wprowadzona w tym niemieckim mieście już jesienią 2022 r. Bluepower 1938 ma dopuszczalną masę całkowitą 19 ton i może przewieźć do 18 palet dzięki nadwoziu skrzyniowemu. Jego szacowany zasięg 250 kilometrów plus rezerwa idealnie sprawdzi się w przypadku dostaw w centrum miasta, do tego dochodzi bardzo duży potencjał rekuperacji.Tankowanie ma odbywać się na stacji tankowania wodoru w hamburskim HafenCity.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Bernadeta Forgacz