DACHSER wyróżniony za aplikację dla społeczności Citizen Development

Firma DACHSER została uhonorowana nagrodą „Citizen Development Empowerment Award” przyznawaną przez smapOne AG. To wyróżnienie stanowi uznanie dla sukcesu dostawcy usług logistycznych w budowaniu globalnej społeczności pracowników, którzy nawet bez znajomości programowania tworzą własne aplikacje. Jest to ważny krok w kierunku przyspieszenia cyfryzacji w firmie.

DACHSER został uhonorowany nagrodą „Citizen Development Empowerment Award”.

W DACHSER już 1250 pracowników jest uprawnionych do samodzielnego tworzenia aplikacji jako citizen developers (pl. programista obywatelski). Społeczność ta stale rośnie i wnosi znaczący wkład w niezależną, szybką i łatwą cyfryzację procesów analogowych w organizacji. Natomiast eksperci są bardzo zaangażowani w samodzielne tworzenie rozwiązań i stale je ulepszają.

Pod hasłem „away from the clipboard” DACHSER zaoszczędził już 7,1 miliona stron papieru w różnych procesach. Jest to możliwe dzięki temu, że wiele przypadków użycia można zbudować i zdigitalizować za pomocą systemu modułowego. Podejście Citizen Development nie tylko przyczynia się do cyfryzacji, ale także pozwala oszczędzać zasoby. Przykładowo, jeśli bazą jest papier z recyklingu, na 7,1 miliona stron potrzeba ekwiwalentu 396 773 litrów wody lub 147 621 kWh energii elektrycznej.

„Jesteśmy bardzo dumni z nagrody przyznanej naszej rosnącej globalnej społeczności Citizen Development” – wyjaśnia Jeanne Merswolken z zespołu Digital Platform Products w Corporate Digital Innovation & Development. „Wciąż jednak mamy wiele do zrobienia. W firmie nadal istnieją procesy oparte na dokumentach w formie papierowej, które mogą zostać zdigitalizowane przez samych pracowników. Dzięki rozwiązaniu smapOne możemy im to umożliwić. Co więcej, tworzenie własnych aplikacji to świetna zabawa, o czym świadczą pozytywne opinie docierające do nas z wewnątrz firmy”.

Platforma no-code nie służy jedynie do tworzenia równoległych światów dla istniejących systemów, ale stanowi wsparcie aplikacji i zastosowań Corporate IT w DACHSER oraz pokazuje dalszy potencjał cyfryzacji.

„Celem jest wzmocnienie cyfrowego sposobu myślenia u pracowników i promowanie cyfrowej kreatywności” – mówi Jürgen Sakry, Department Head Shared Services. „Ważne są jasne wytyczne. Citizen Developer Community w DACHSER jest szkolona i wspierana przez centralny zespół audytowy, którego zadaniem jest również zapewnienie, że wszystkie aplikacje są wysokiej jakości i zgodne z wytycznymi dotyczącymi ochrony danych osobowych. Aby uniknąć zbędnego programowania, tworzone są szablony firmowe”.

Jak działa empowerment?

Citizen development (rozwój obywatelski) to trend biznesowy i ważny element transformacji cyfrowej. Pracownicy, którzy nie mają specjalnych umiejętności informatycznych lub programistycznych, ale posiadają wiedzę z zakresu IT, mają możliwość korzystania ze środowisk programistycznych (tzw. platform low-code/no-code). W ten sposób mogą samodzielnie tworzyć aplikacje, które dodają wartość firmie i optymalizują procesy. Pracownicy ci określani są mianem „citizen developers”.

Potencjał tych platform został również zbadany przez firmę doradztwa strategicznego Gartner w niedawnym badaniu zatytułowanym „Harness the Disruptive Powers of Low-Code: A Gartner Trend Insight Report”. Jako główne zalety tego rozwiązania wymieniono wzrost produktywności i zmniejszenie ograniczeń zasobów. Gartner przewiduje, że do 2025 roku około 70% nowych aplikacji będzie tworzonych na platformach low-code i no-code, podczas gdy w 2020 roku było to mniej niż 25%.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Aleksandra Rudnicka Communications and Promotion Apprentice