DACHSER testuje egzoszkielety w magazynach

DACHSER po raz pierwszy przetestował aktywne egzoszkielety produkowane przez German Bionic w warunkach codziennej pracy w magazynie. Wkrótce technologia zostanie wdrożona w kolejnych lokalizacjach.

Egzoszkielety w próbnym użyciu w magazynie DACHSER
Egzoszkielety w próbnym użyciu w magazynie DACHSER

Aktywne egzoszkielety niemieckiego producenta zostały poddane testom w magazynie magdeburskiego centrum logistycznego DACHSER. Celem było zebranie danych empirycznych w rzeczywistych warunkach i uzyskanie opinii pracowników. Urządzenia Cray X pomagają w czynnościach związanych z przyjmowaniem towaru, kompletacją zamówień i przy stole do pakowania. Egzoszkielet pomaga w przenoszeniu i podnoszeniu ciężarów, odciążając pracownika nawet o 30 kilogramów.

„Korzyści wynikające ze stosowania egzoszkieletów szybko stały się oczywiste. Nasi pracownicy są wspomagani podczas przenoszenia cięższych ładunków, a także mają zapewnioną zewnętrzną stabilizację ciała. Zapobiega to nadmiernemu wysiłkowi i ogranicza ryzyko kontuzji. Dodatkową zaletą tylko urządzeń jest łatwość obsługi, co sprawiło, że testerzy zaakceptowali je w mgnieniu oka” – mówi Stephan Heinemann, Contract Logistic Manager DACHSER w Magdeburgu

Egzoszkielety z German Bionic w użyciu w Magdeburgu

W przyszłości w magdeburskim centrum logistycznym będą regularnie używane trzy aktywne egzoszkielety. Wdrożenie nowej technologii w swoich magazynie planuje jesienią również centrum logistyczne w Ulm.

Egzoszkielet pomaga w przenoszeniu i podnoszeniu ciężarów, odciążając pracownika nawet o 30 kilogramów.

„Wprowadzając innowacje, nieustannie pracujemy nad tym, aby procesy w DACHSER, w tym te w magazynie, były bardziej wydajne oraz skuteczne. Głównym celem jest zapewnienie pracownikom wsparcia we wszystkich aspektach związanych z obsługą magazynu. Wykorzystanie aktywnych egzoszkieletów jest dowodem na to, że nowoczesna technologia nie tylko od razu ułatwia im pracę, ale także może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie” – dodaje Thomas Klare, Head of Corporate Contract Logistic w DACHSER.

Aktywne egzoszkielety odciążają magazynierów
Aktywne egzoszkielety odciążają magazynierów

Technologia z przyszłością

Praca w magazynie nadal wiąże się z dużą ilością pracy fizycznej, na przykład podczas rozładunku towarów. DACHSER od dawna stara się zapewnić pracownikom wsparcie techniczne, które ułatwi im wykonywanie wymagających zadań. Egzoszkielety są szczególnie obiecujące. W medycynie tego rodzaju rozwiązania są używane od dawna. W przemyśle natomiast jest coraz więcej urządzeń gotowych do wprowadzenia na rynek.

Już w 2019 roku DACHSER przeprowadził w magazynach wstępne testy, głównie egzoszkieletów pasywnych z mechanicznymi systemami sprężyn, szynami lub ciężarkami, które pomagają w podnoszeniu ładunków. W międzyczasie aktywne egzoszkielety osiągnęły poziom dojrzałości, który również może usprawnić procesy magazynowe. Aktywne egzoszkielety wykorzystują roboty zasilane bateryjnie, aby ułatwić operacje podnoszenia, znacznie odciążając dolną część pleców osób, które podnoszą cięższe ładunki. Ponieważ użytkownicy odczuwają mniejsze zmęczenie, są w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Arkadiusz Tomczak