Światowy Dzień Pszczół w DACHSER

W 2018 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Intencją obchodów tego święta jest przypomnienie ludziom na całym świecie, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły miodne. Te niewielkie owady są dla przyrody i człowieka bardzo cenne. Niestety, w ostatnich latach liczebność tych owadów znacząco się zmniejszyła, co sprawia, że każda pszczoła jest na wagę złota.

Światowy Dzień Pszczół

Jak pokazują dane Polskiego Związku Pszczelarskiego w 2020 roku w Polsce wzrosła liczba pszczół, ich populacja liczy obecnie 1 650 000 rodzin. Niestety, nie przełożyło się to na wzrost zbiorów miodu, które w zeszłym roku były bardzo niskie. Taka sytuacja już wkrótce może mieć negatywne konsekwencje dla wielkości populacji pszczół, dlatego DACHSER Polska postanowił w tym roku nieco pomóc przyrodzie.

„Dachser jest firmą, w której jedną z kluczowych wartości jest „wspólna odpowiedzialność”. Dlatego bardzo ważne dla nas jest dbanie o pracowników i partnerów biznesowych, jak również dbanie o środowisko. Z okazji Światowego Dnia Pszczół postanowiliśmy zachęcić naszych pracowników do posiania kwietnych łąk w swoim miejscu zamieszkania – nawet na balkonie czy w ogródku – dlatego w tym dniu każdy otrzyma od nas torebkę nasion roślin miododajnych i nagrodę w postaci  słoiczka miodu wielokwiatowego. Mamy nadzieję, że tą małą inicjatywą przyczynimy się do zwiększenia populacji pszczół w Polsce– powiedziała Magdalena Jamroziak, Dyrektor HR w DACHSER Polska.

 

Ciekawostka

Pszczoła miodna (Apis Mellifera) jest jednym z ok. 20 000 gatunków tych owadów na świecie, jednak jednym z nielicznych hodowanych na masową skalę. Spełnia ważną rolę w przyrodzie i rolnictwie ze względu na zapylanie wielu gatunków roślin. Z kolei w leśnictwie działalność pszczół służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych, takich jak: borówki, czarne jagody, jeżyny, maliny i poziomki.

 

Dbajmy o pszczoły nie tylko od święta!

Kontakt Anna Szalek-Kowalska