Nowy wariant COVID - 19 (Omicron) - wpływ na usługi frachtu lotniczego i morskiego

Nowy wariant wirusa COVID-19 Omicron, który został wykryty jako szeroko rozpowszechniony w Republice Południowej Afryki, doprowadził do odwołania lotów pasażerskich do i z Republiki Południowej Afryki.

Poza tym obecnie nie ma drastycznych ograniczeń, ale nie można całkowicie wykluczyć, że niektóre kraje lub regiony wdrożą dalsze środki zapobiegawcze w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się tego wariantu wirusa.

Może to prowadzić do ograniczenia przestrzeni ładunkowej podczas lotów pasażerskich. Ponadto lotnisko w Hongkongu zarządziło w trybie pilnym, że nawet samoloty towarowe lecące do krajów wysokiego ryzyka, takich jak RPA, nie będą mogły lądować w Hongkongu do odwołania. W związku z tym spodziewane są zmiany trasy lotów. W sektorze morskiego transportu towarowego sytuacja nie uległa do tej pory zmianie. Otrzymaliśmy tylko informację od jednej firmy spedycyjnej, że nowa usługa z RPA jest  zawieszona na dwa miesiące.

Dodatkowo na azjatyckim toczą się również dyskusje na temat zaostrzenia przepisów dotyczących COVID-19 dla załóg statków, ale są one nadal przedmiotem negocjacji. Potwierdzono jedynie, że połączenia feederowe z delty Rzeki Perłowej (PRD) do /z południowych Chin, w tym Hongkongu, są również zawieszone od grudnia do stycznia. Może to  prowadzić  do problemów z przepustowością samochodów ciężarowych i wzrostem stawek w tym obszarze, a w rezultacie do zastępczych przewozów drogą lotniczą. Zespół  DACHSER jest w codziennym kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi stronami i robi wszystko, co możliwe, aby zminimalizować  opóźnienia przesyłki.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z lokalnym przedstawicielem DACHSER.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Renata Krukowska