Nowa cyfrowa norma

Dużo się mówi o wyzwaniach i niekorzystnym wpływie pandemii na działalność firm. Nie bez powodu. Ale są też jej pozytywne aspekty. Jednym z nich jest coraz większa digitalizacja, np. upowszechnienie cyfrowej dokumentacji. O tym i o innych projektach dotyczących digitalizacji w logistyce mówi dr inż. Grzegorz Lichocik, Prezes DACHSER w Polsce.

dr inż Grzegorz Lichocik, Prezes DACHSER Polska

Czy możemy mówić o jakichś szansach, które zawdzięczamy sytuacji wywołanej przez pandemię?

Pozytywne na pewno są doświadczenia związane z przejściem na pracę zdalną i komunikację na odległość. W sposób naturalny pokazały one także potrzebę głębszej digitalizacji, zwłaszcza w przypadku dokumentacji. Ten proces będzie postępował coraz bardziej i nikogo nie będzie dziwić, że papierowe dokumenty zamieniają się w cyfrowe. Ułatwieniem byłoby też rozpowszechnienie indywidulanych kodów QR, w których mogą być zawarte informacje, np. o odbiorcy. To rozwiązanie ma niezwykle dużo zastosowań i mam nadzieję, że firmy będą coraz chętniej je stosowały. Przeniesienie części operacji do środowiska wirtualnego to mniej pomyłek, większa efektywność i odporność na sytuacje kryzysowe. A przy okazji sporo uratowanych drzew.

Co DACHSER robi w dziedzinie cyfryzacji?

Nasza firma jest bardzo zaawansowana jeśli chodzi o cyfryzację i rozwój technologiczny. Ten proces trwa u nas już od kilku dekad i cały czas prowadzimy kolejne badania dotyczące wielu aspektów digitalizacji. W momencie przeniesienia administracji na pracę zdalną część projektów została przyspieszona, by większość rozliczeń z dostawcami mogła odbywać się cyfrowo. Opracowujemy też nowe sposoby komunikacji z odbiorcami przesyłek oraz nowe elektroniczne metody potwierdzania odbioru. Jednocześnie nasza jednostka ds. Badań i Rozwoju pracuje nad projektami z zakresu RPA (Robotic Process Automation), czyli wykorzystaniu botów do szybkiego wykonywania różnych rutynowych i powtarzalnych zadań, np. wprowadzania danych. To tylko kilka przykładów projektów dotyczących digitalizacji, dzięki którym możemy działać coraz efektywniej.

O DACHSER

DACHSER, firma rodzinna z siedzibą w Kempten w Niemczech, oferuje logistykę transportu, magazynowania oraz spersonalizowanych usług w dwóch obszarach biznesowych: DACHSER Air & Sea Logistics oraz DACHSER Road Logistics (ten drugi obszar podzielony jest na dwa segmenty: DACHSER European Logistics i DACHSER Food Logistics). Oferty firmy dopełniają kompleksowe usługi w zakresie logistyki kontraktowej oraz rozwiązania branżowe. Niezawodna sieć transportowa – zarówno w Europie, jak i na pozostałych kontynentach – w połączeniu z całkowicie zintegrowanymi systemami IT zapewniają dostęp do inteligentnych rozwiązań logistycznych na całym świecie.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Renata Krukowska