Logistyka musujących bąbelków

Branża winiarska i napojów alkoholowych wymaga skrojonych na miarę rozwiązań w zakresie logistyki. Z Norymbergi w Niemczech oraz austriackiego Hörsching DACHSER zaopatruje w produkty premium Moët Hennessy sklepy, restauracje, a także prestiżowe eventy. Firma oferuje również kompleksowe usługi dodane, dedykowane producentom szampana i wysokogatunkowych alkoholi.

Logistyka wina i wysokoprocentowych alkoholi Moët Hennessy na najwyższym poziomie.
Logistyka wina i wysokoprocentowych alkoholi Moët Hennessy na najwyższym poziomie.

Szampan jest wyjątkowym produktem – również w aspekcie dostawy. P1 to wytworny, monachijski klub mieszczący się na tyłach muzeum sztuki Haus der Kunst. Tamtejszy bar serwuje tuziny butelek każdego tygodnia. Jednakże dostawy ciężarówkami do klubu są niemożliwe. „Przeszkodą jest brak strefy załadunkowej, dlatego do przewozu szampana wykorzystujemy mniejsze samochody”, wyjaśnia Stefan Käufer, Key Account Manager z DACHSER Food Logistics. Dostawy do hotelu Adlon, jednego z najbardziej prestiżowych adresów w Berlinie, stanowią podobne wyzwanie. Tradycyjnym miejscem dostaw do hotelu są drzwi znajdujące się od strony ulicy, jednak jeśli są zamknięte, dostawcy nie mogą zostawiać wartościowych towarów przed hotelem. „Dlatego umieszczamy butelki na wózku widłowym, przewozimy je do poziemnego garażu, a stamtąd do magazynu”, opowiada Käufer.

Logistyczne rozwiązania z jednego źródła

Co roku na zlecenie Moët Hennessy Germany, DACHSER transportuje prawie 30 000 palet Moët & Chandon, Veuve Clicquot, oraz Dom Pérignon, jak również koniaku Hennessy. Większość transportów do Norymbergi odbywa się z przedmieści Reims, położonego we Francji. W magazynie centralnym dla Niemiec szlachetne trunki zajmują 6 000 miejsc paletowych. Na potrzeby dystrybucji na terenie Austrii, firma logistyczna posiada kolejne 1 500 miejsc w Hörsching (w pobliżu Linz). Lokalizacje magazynów umożliwiają DACHSER realizowanie dostaw tych produktów nie tylko do hoteli i lokali gastronomicznych, ale także do firm cateringowych, linii żeglugowych, jak również sklepów. Powiadomienia i zamówienia trafiają do dostawcy przez system EDI, a do momentu dostawy są przetwarzane w elektronicznej formie.

„Nasze motto brzmi – z winnicy wprost na sklepową półkę. Jako firma świadcząca kompleksowe rozwiązania, posiadamy bogatą ofertę usług dedykowanych branży winiarskiej i spirytusowej”, Alfred Miller, Managing Director DACHSER Food Logistics.

„Od kilku lat systematycznie rozwijamy naszą działalność w zakresie logistyki wina i napojów spirytusowych. Dzisiaj w całej sieci DACHSER, około 10% wszystkich naszych miejsc paletowych na całym świecie zajmują produkty tej właśnie branży”, wyjaśnia Alfred Miller, Managing Director DACHSER Food Logistics. „Nasze motto brzmi – z winnicy wprost na sklepową półkę. Jako firma oferująca kompleksowe rozwiązania, oferujemy tej branży bogatą ofertę usług. Obejmuje ona rozwiązania w zakresie transportu na całym świecie, dzięki naszej stabilnej sieci transportowej, frachtowi lotniczemu i morskiemu, a także kompleksowym oraz zintegrowanym rozwiązaniom w zakresie magazynowania. Magazyny w Europie zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o przechowywaniu napojów alkoholowych, jak również świadczeniu dodatkowych usług logistycznych. Te ostatnie umożliwiają także przygotowanie ekspozycji, pełne spektrum możliwości w zakresie pakowania i obsługi punktów sprzedaży. Ponadto zapewniamy kompleksową obsługę dotyczącą rozliczania akcyzy”. 

Dlatego też oprócz usług związanych z kompletacją na potrzeby sprzedawców detalicznych, oddział w Norymberdze dysponuje dużą ilością miejsca, które może zostać wykorzystane na potrzeby zleceń dotyczących wysyłek prezentowych. Jedna butelka może osiągać nawet czterocyfrową wartość, dlatego każda osoba odpowiedzialna za obsługę tych towarów musi cechować się uważnym spojrzeniem, pewnym chwytem i przestrzegać odpowiednich zasad ostrożności. „Właściwe obchodzenie się z naszymi produktami, a także elastyczne podejście w związku z realizowanymi przez nas różnorodnymi kampaniami, to kluczowe wymagania, które musi spełniać nasz partner logistyczny. Współpracując z DACHSER jesteśmy pod dobrą opieką”, uważa Piotr Majchrzak, CFO Moët Hennessy Germany. W trakcie pakowania podarunków związanych ze specjalnymi okazjami, pracownicy noszą materiałowe rękawiczki. „Pracownicy magazynu sprawdzają, czy etykieta została prawidłowo umieszczona na butelce, a opakowanie jest nieskazitelne”, mówi Michael Scheid, General Manager DACHSER Food Logistics w Norymberdze. Idealnie zapakowany prezent, wraz z bilecikiem albo gratulacjami, jest przekazywany do wysyłki.

Branża win i napojów spirytusowych poszukuje spersonalizowanych rozwiązań.
Branża win i napojów spirytusowych poszukuje spersonalizowanych rozwiązań.

Od balu w operze po Oktoberfest

Oprócz personalizowanego pakowania prezentów, DACHSER w ramach usług dodanych swoim klientom oferuje również wysyłkę wszystkich rodzajów zabudowy ekspozycyjnej. W 2019 roku, firma zorganizowała transport 5 800 ekspozytorów oraz dodatkowych materiałów reklamowych do sklepów. Wysłany może zostać (tak jak dzieje się to obecnie) np. skuter Vespa lub riksza. Aktualnie oba te modele są wykorzystywane w sklepach spożywczych sieci Metro i Edeka. Produkty Moët Hennessy Germany pojawiają się także podczas wielu prestiżowych wydarzeń takich jak: Dresden’s Semper Opera Ball, Gallery Weekend Berlin oraz monachijski Oktoberfest. 

Z tej okazji, magazyn DACHSER w Norymberdze oprócz wysyłki butelek pełnych znakomitych trunków prowadzi również wysyłkę kieliszków, lodówek do chłodzenia wina, mieszadełek do koktajli, jak również ekspozytorów. „Kupiliśmy przemysłową zmywarkę do mycia kieliszków”, mówi Scheid, ponieważ po zakończeniu eventu, tace pełne brudnych kieliszków trafiały do Norymbergi. W magazynie myjemy kieliszki, a stłuczone wyrzucamy. Te, które udało nam się ocalić, przechowujemy – i czekają na kolejną okazję.

Z okazji świąt, DACHSER oferuje kolejny rodzaj spersonalizowanych usługi: w magazynie w Hörsching położonym w Austrii, na życzenie klienta butelki są grawerowane. Urządzenie do laserowego grawerowania w zaledwie kilka minut, umożliwia trwałe umieszczenie na butelce tych szlachetnych trunków imienia lub treści gratulacji. Niniejsze produkty mogą być również zaserwowane gościom podczas eventów sportowych – takich jak: Hahnenkammrennen w Kitzbühel, słynne zawody narciarskie w Alpach.

Czy butelka szampana lub innego alkoholu może zostać stłuczona podczas realizacji spersonalizowanej usługi przez DACHSER? Szyjka butelki oraz korek są umieszczone w koszyczku wykonanym z drutu, a następnie zamknięte w pojemniku. wraz ze stosowną dokumentacją. Powodem wykonywania takich czynności jest akcyza naliczana w przypadku win musujących oraz alkoholi wysokoprocentowych. Moët Hennessy powierzył DACHSER obsługę również w tym zakresie. Oto w jaki sposób realizowana jest usługa: wszystko zaczyna się od tak zwanego magazynu akcyzowego, który DACHSER oferuje swoim klientom. Z Francji butelki – zwolnione z akcyzy – trafiają do Niemiec, gdzie są przechowywane. Podatek nie jest należny do chwili dostarczenia trunków do klienta. „Funkcjonariusze służy celnej regularnie sprawdzają liczbę szyjek butelek”, twierdzi Käufer. W przypadku stłuczonych butelek trunków, po wydaniu przez służbę celną stosownego zezwolenia, Moët Hennessy jest zwolniony z konieczności uiszczenia akcyzy.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Renata Krukowska