Logistyka kontraktowa odpowiedzią na magazynową lukę podażową

W Polsce mamy ograniczoną dostępność wolnych magazynów do wynajęcia, stawki najmu poszybowały w górę, podobnie jak koszty budowy. Czas oczekiwania na nowy obiekt dystrybucyjny czy elementy jego wyposażenia znacznie się wydłużyły. Jeśli dodamy do tego rosnące ceny energii i gazu, wysoką inflację, niepewną sytuację geopolityczną czy brak ludzi do pracy, rozwiązaniem dla firm, które chcą się rozwijać i potrzebują powierzchni magazynowej, staje się logistyka kontraktowa.

Logistyka kontraktowa w Dachser
Logistyka kontraktowa w Dachser

Według raportu CBRE za trzeci kwartał 2022 roku, stopa pustostanów w Polsce wynosi 4,2% i jest wyższa o 1,0 pkt proc. niż po drugim kwartale 2022 roku, gdy odnotowano jeden z najniższych wskaźników pustostanów w historii. Ponadto znacząco wzrosły stawki czynszowe. Obecnie za nową powierzchnię magazynową w głównych regionach Polski trzeba zapłacić od 3,3 do 4,7 EUR za metr kwadratowy miesięcznie, a prognozowane są dalsze wzrosty. W związku z niepewną sytuacją gospodarczą i rosnącymi cenami energii czy inflacją na poziomie 17,2%, rosną także opłaty eksploatacyjne i koszty mediów. Warto dodać, że Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia – w styczniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 2,8%. W naszej branży oznacza to, że znalezienie np. pracowników magazynowych czy kierowców, to bardzo trudne zadanie.

W czasach pełnych wyzwań, gdy trudno nakreślić długookresową perspektywę, warto postawić na elastyczne, pewne i sprawdzone rozwiązania. W obecnej sytuacji dla firm, które nie chcą czekać na powierzchnię, a ich firmy rosną i potrzebują magazynów „od zaraz”, doskonałym rozwiązaniem jest logistyka kontraktowa. Powierzenie operatorowi logistycznego, takiemu jak DACHSER, kompleksowej obsługi, pozwala na skoncentrowanie się na rozwoju własnej sprzedaży i produktu. To dostawca usług magazynowych dostarczy najbardziej efektywnych i oszczędnych rozwiązań w zakresie pakowania i zabezpieczenia towaru oraz zapewni optymalne wykorzystanie zasobów i sprzętu w magazynie. Zadba także o płynną realizację przyjęć i wydań z magazynu, także w szczycie sezonu

mówi Anna Czyżewska, Kierownik Rozwoju Biznesu Logistyki Kontraktowej w DACHSER w Polsce

W DACHSER logistyka kontraktowa to rozwiązania magazynowo-logistyczne, które pozwalają Klientowi optymalizować budżet oraz skrócić czas i podnieść jakość realizowanych dostaw. To inteligentne i kompleksowe połączenie efektywnej gospodarki magazynowej z paneuropejską wydajną siecią transportu drogowego – obsługiwaną przez DACHSER European Logistics, oraz morskiego i lotniczego – świadczonego przez DACHSER Air&Sea Logistics. To także szereg usług dodatkowych takich jak np. obsługa celna, etykietowanie, wstępny montaż czy konfekcjonowanie zestawów.

Potencjał magazynowy

W ramach logistyki kontraktowej DACHSER oferuje powierzchnię w siedmiu magazynach o łącznej powierzchni 31 000 m2, położonych w strategicznych lokalizacjach we Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Warszawie, Poznaniu, Sosnowcu oraz działający od kilku miesięcy w Toruniu. Nowa jednostka w północnej części Polski to magazyn klasy A, o powierzchni ponad 2 500 m2, z certyfikatem BREEAM na poziomie „very good”, w którym do dyspozycji klientów oddano 2 000 miejsc paletowych. Jest położony w pobliżu autostrady A1, w odległości zaledwie 170 km od gdańskiego portu i 450 km do Berlina.

„Niektóre firmy zastanawiają się nad rozpoczęciem budowy własnego magazynu, co jest obecnie bardzo kosztowne i czasochłonne. Gdy dodamy do tego brak doświadczonych pracowników i konieczność wdrożenia odpowiednich złożonych, a co za tym idzie kosztownych we wdrożeniu i utrzymaniu procesów informatycznych, potrzeba  oddania usług logistycznych w ręce operatorów logistycznych staje się oczywista. DACHSER stawia na elastyczność oferując klientom tylko niezbędną liczbę miejsc paletowych, jaką potrzebują w danym momencie. Niezawodnie działająca logistyka jest kluczowa dla zachowania ciągłości i dalszego rozwoju biznesów naszych klientów – dodaje Anna Czyżewska.

Pełna cyfryzacja procesów

Firmy wybierając pełną ofertę logistyki kontraktowej DACHSER, korzystają z systemów transportowych w pełni zsynchronizowanych z Mikado – unikalnym systemem zarządzania magazynem (WMS) DACHSER. Mikado zapewnia przejrzystość, ciągłość i bezpieczeństwo dzięki jednolitym standardom na całym świecie.

Integracja usługi magazynowania i transportu w rękach jednego operatora to nie tylko oszczędności, ale także skrócenie czasu składania zleceń do realizacji i obsługi sprzedaży, co przekłada się na wzrost satysfakcji finalnych odbiorców.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Bernadeta Forgacz