DACHSER i Terre des Hommes pomagają ofiarom wojny

DACHSER jest zaangażowany w pomoc humanitarną w Ukrainie, wraz z organizacją pomocy dzieciom terre des hommes, od sierpnia 2022 roku. Już ponad 14,7 mln osób musiało uciekać przed wojną, w tym około 8 mln to osoby przesiedlone wewnętrznie. DACHSER oraz Terre des hommes starają się pomóc z traumą przemocy.

Kateryna chciałaby, aby wojna została na chwilę zapomniana i w dłuższej perspektywie pomogła dzieciom na Ukrainie uporać się z traumatycznymi przeżyciami.

Utrata rzeczy materialnych to tylko jedna z konsekwencji wojny. Krzywda psychiczna będzie miała swoje skutki znacznie dłużej. Szczególnie rodziny doświadczają silnego stresu w wyniku wojny, przemocy i ucieczki: musiały opuścić swoje domy, szukać schronienia w innym miejscu i często doświadczają przemocy. Ponadto w trakcie tego procesu rodziny są często rozdzielane. Wojna prowadzi całkowitej zmiany środowiska, utraty osób spokrewnionych oraz braku poczucia bezpieczeństwa. W tej ekstremalnej sytuacji brakuje usług psychospołecznych i terapeutycznych, które pozwoliłyby przepracować traumatyczne doświadczenia. DACHSER oraz organizacja terre des hommes próbują wspierać i pomagać mierzyć się z tym problemem.

Wywołać uśmiech

Kateryna chce sprawić, by wojna została na chwilę zapomniana, a w dłuższej perspektywie niesie pomoc dzieciom w uporaniu się z traumatycznymi przeżyciami poprzez odwrócenie uwagi dzieci i ofiarowanie im odrobiny radości poprzez zabawę. Kateryna jest psycholożką dziecięcą i terapeutą traumy. Na dołączonych zdjęciach widzimy jej pracę z dziećmi ewakuowanymi ze wschodu i południa kraju - z Ługańska, Doniecka, Zaporoża, Chersonia. Centralnym elementem sesji grupowych jest wspólna zabawa i ruch. Wykorzystywane są instrumenty muzyczne, gwizdki i bębny, a także balony, plastelina, a także ćwiczenia równowagi i podskoki - wszystko w celu stabilizacji emocjonalnej. Zdarza się, że terapie prowadzone są przy dużym ryzyku, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie toczą się walki. Tak jest też w mieście Kryvyi Rih, w którym przebywa Kateryna, tutaj również dochodziło do ataków na infrastrukturę, dostawy energii, obiekty cywilne, a nawet szkoły.

Jest ona częścią zespołu 20 terapeutów z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Holandii, którzy świadczą usługi wsparcia psychospołecznego w celu leczenia ostrej traumy i reakcji na stres wywołanych wojną i przemocą. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zespół przeprowadził ponad 650 godzin terapii indywidualnych, 150 godzin terapii grupowych oraz 30 szkoleń online i offline. Aby zapewnić trwałość interwencji terapeuci kładą duży nacisk na lokalne dzielenie się wiedzą. W wielu miejscach zapotrzebowanie jest duże, przez co lokalizacje są często zmieniane. Jednocześnie sytuacja na Ukrainie jest dynamiczna, a potrzeby również się ewaluują. Terre des hommes stale dostosowuje działania projektu w porozumieniu z lokalnym partnerem projektu "Vostok SOS", tak by pomagać ludziom w najlepszy możliwy sposób.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Bernadeta Forgacz