Blokada w Szanghaju: wpływ na działalność operacyjną

Ograniczenia COVID-19 w Chinach mają wpływ na międzynarodowy lotniczy i morski ruch towarowy, a także na sektor transportu krajowego.

Przegląd

  • Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 w Szanghaju, w poniedziałek 28 marca 2022 r. o godzinie 5 rano miasto zostało zamknięte, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii.
  • Blokada zostanie przeprowadzona w dwóch fazach: Od 28 marca do 1 kwietnia ograniczenia będą obowiązywać w Pudong, wschodniej części Szanghaju, a od 1 do 5 kwietnia te same ograniczenia będą obowiązywać w Puxi, zachodniej części miasta.
  • W okresie blokady zostaną podjęte działania, w tym masowe testy COVID-19, zawieszenie transportu publicznego, zamknięcie sklepów, wstrzymanie produkcji i działalności biznesowej, a pracownicy będą mogli pracować wyłącznie w domu.

Wpływ na logistykę

  • Porty lotnicze i morskie pozostają otwarte i sprawne.
  • Niedobór siły roboczej pozostaje problemem we wszystkich sektorach ze względu na surowe przepisy dotyczące kwarantanny, zwłaszcza w przypadku pracowników zajmujących się transportem towarów, którzy muszą przedstawić 48-godzinny negatywny wynik testu przy wjeździe na autostrady, do magazynów i portów.
  • W przypadku frachtu lotniczego blokada ma wpływ na bramę PVG zarówno dla importu, jak i eksportu. Bramka importowa działa, a loty nadal lądują na lotnisku. Loty eksportowe z PVG są ograniczone, brama eksportowa jest zamknięta, a przekazywanie ładunków zawieszone. DACHSER pracuje nad planowaniem nowych rozkładów lotów przez alternatywne porty lotnicze. Przewiduje się, że ograniczenia potrwają 7-14 dni. Ograniczony jest także transport lądowy.
  • W przypadku frachtu morskiego firma DACHSER nie otrzymała jeszcze żadnych komunikatów od przewoźników o opóźnieniach lub odwołaniu statków. Nie ma to wpływu na ładunki przybywające do CFS w obszarze Pudong, ale przesyłki mogą być opóźnione z powodu ewentualnych zmian statków lub niewystarczającej ilości ładunku do konsolidacji. Samochody ciężarowe FCL mogą wjeżdżać do Pudong i na teren portu po przedstawieniu 48-godzinnego negatywnego raportu z badań oraz elektronicznego potwierdzenia wymiany sprzętu (EIR). Transport ciężarowy LTL nie jest jeszcze rozwinięty.
  • Transport ciężarowy pomiędzy Szanghajem a sąsiednimi miastami jest ograniczony do kierowców, którzy mogą przedstawić negatywny wynik testu w ciągu 48 godzin. Spodziewane są opóźnienia w odbiorze i dostawie przesyłek.
  • Obecnie operacje celne przebiegają normalnie i bez zakłóceń.
  • Oddziały firmy DACHSER w Szanghaju, w tym biuro w centrum miasta i biuro na lotnisku PVG, wprowadziły od 21 marca zasadę pracy w domu, natomiast magazyn Huaqiao pozostaje otwarty, ale załadunek i odbiór jest ograniczony. Z lokalnymi osobami kontaktowymi można się kontaktować za pośrednictwem zwykłych kanałów komunikacji.

Lokalni przedstawiciele DACHSER chętnie udzielą informacji na temat przesyłek i możliwych rozwiązań alternatywnych.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Michał Tomczak