30 procent mniejsza emisja gazów cieplarnianych

Klienci DACHSER mogą korzystają z nowej opcji rezerwacji "Sustainable Fuel" dla frachtu lotniczego 

Dzięki mieszance "Sustainable Aviation Fuel", czyli "SAF", przesyłki lotnicze mogą być transportowane z 30-procentową redukcją emisji gazów cieplarnianych.

W ramach realizacji strategii ochrony klimatu, Dachser inicjuje kolejne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w branży frachtu lotniczego. Od 1 marca 2023 r., klienci nadający przesyłki lotnicze w Dachser, będą mogli skorzystać z dodatkowej opcji rezerwacyjnej o nazwie Sustainable Fuel. Po wybraniu tego rozwiązania ładunek będzie transportowany samolotem zatankowanym paliwem "Sustainable Aviation Fuel" - w skrócie SAF, które jest pozyskiwane częściowo z biokomponentów. Dzięki temu przesyłki lotnicze mogą emitować do 30% mniej gazów cieplarnianych.

Paliwo SAF jest produkowane z surowców biologicznych, np. resztek i odpadów z przemysłu spożywczego, gastronomii, rolnictwa i leśnictwa lub z syntetycznych materiałów bazowych. Ponieważ dzisiejsze silniki lotnicze nie mogą obejść się bez paliw kopalnych, SAF miesza się z konwencjonalną ropą naftową. Zrównoważone paliwa stanowią ważny element ochrony klimatu i środowiska w transporcie lotniczym.

„Coraz więcej firm korzystających z transportu lotniczego skłania się ku rozwiązaniom, które wykorzystują zrównoważone paliwo lotnicze - SAF. Obserwujemy to także na rodzimym rynku. Dotyczy to globalnych czy europejskich firm, które mają swoje oddziały w Polsce. Wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wpływa także na działalność Dachser Polsce i podejmowane przez nas decyzje. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, stawiamy sobie ambitne cele i wdrażamy nowe usługi, które wspierają niskoemisyjną gospodarkę – mówi Klaudia Przybylska, Koordynator Działu Spedycji Lotniczej w Dachser Polska.

Obsługa tras na całym świecie

W związku z uruchomieniem nowej opcji rezerwacyjnej Dachser zabezpieczył duży kontyngent SAF, dzięki czemu to rozwiązanie jest dostępne na wszystkich trasach na świecie. Opcja rezerwacji "SAF" wiąże się z niewielką opłatą dodatkową. Obecnie cena za litr SAF jest kilkakrotnie wyższa od ceny konwencjonalnego paliwa lotniczego i prawdopodobnie, ze względu na ograniczoną podaż, ta różnica utrzyma się przez najbliższe lata. Zużycie SAF zależy od różnych czynników związanych z lotem, takich jak typ samolotu, trasy czy masy ładunku.

Jako potwierdzenie zakupu biopaliwa oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, którą można wliczyć do śladu węglowego, firma DACHSER, na życzenie Klienta, przygotuje raport o emisji. W następnym roku zostanie wydany certyfikat, w którym zostaną podane informacje o zredukowanych emisjach, liczbie wykorzystanych litrów SAF, roku zużycia oraz dokładnej bazie surowcowej SAF.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Bernadeta Forgacz