Wyniki
Lenze i DACHSER: wspólna odpowiedź na globalne wyzwania logistyczne
W obliczu rosnącej presji na globalne łańcuchy dostaw i niestabilności gospodarek, kluczowe staje się wdrażanie elastycznych i zintegrowanych rozwiązań logistycznych. Konflikty, napięcia geopolityczne i bariery celne uwidaczniają kruchość międzynarodowych przepływów towarów. Przykładem skutecznej odpowiedzi na te wyzwania jest współpraca firmy Lenze – specjalizującej się w automatyce przemysłowej – z globalnym operatorem logistycznym DACHSER.
Cykl od stażysty do specjalisty
Nie tylko staż
Międzynarodowa sieć połączeń i jednolita sieć dystrybucji – przepustka do eksportu na światowym poziomie
W dobie globalizacji eksporterzy mierzą się z rosnącymi wymaganiami logistycznymi. Standaryzacja procesów, spójne procedury i przejrzystość łańcucha dostaw to kluczowe czynniki zapewniające skuteczność i efektywność transportu międzynarodowego. Jak sprawić, by polskie firmy nie tylko konkurowały, lecz także wyprzedzały globalnych graczy? Czy jednolita sieć dystrybucyjna może być kluczem do sukcesu?
DACHSER nie zwalnia tempa - rok 2024 rekordowy pod względem inwestycji i przejęć
DACHSER, globalny operator logistyczny, odnotował znaczny wzrost w 2024 roku. Przychody wzrosły o 13 procent, przekraczając próg 8 miliardów euro. Firma rodzinna zanotowała również wyraźny wzrost innych kluczowych wskaźników takich jak zatrudnienie – o 3300 osób, liczba lokalizacji – o 56, czy powierzchnia magazynowa – o 720 000 miejsc paletowych.
Dynamiczne dostosowywanie sieci logistycznych
W październiku 2024 r. profesor logistyki detalicznej i zarządzania operacjami na Uniwersytecie Technicznym Nauk Stosowanych w Würzburgu-Schweinfurcie (THWS), Christian Kille oraz niezależny wykładowca Andreas Backhaus opublikowali badanie „Logistyka chemiczna w ruchu”. Projekt, wspierany przez DACHSER Chem Logistics, analizuje obecne i przyszłe wyzwania oraz możliwości logistyki chemicznej w Niemczech, formułując sześć kluczowych zaleceń działań. W poniższym wywiadzie Christian Kille i Michael Kriegel, kierownik działu DACHSER Chem Logistics, omawiają ich praktyczne wdrożenie.
Transport i logistyka w branży chemicznej w 2025 roku – nowe regulacje, kluczowe wyzwania oraz praktyczne rekomendacje dla eksporterów
Nowe regulacje prawne dotyczące transportu i logistyki wprowadzone z początkiem 2025 roku wpłyną na funkcjonowanie firm z sektora chemicznego. Nowelizacja umowy ADR, rozszerzenie systemu SENT na przewoźników z UE, zmiany w monitorowaniu czasu pracy kierowców oraz dalsza cyfryzacja dokumentacji transportowej to kluczowe aspekty, które wymagają uwagi.
Cykl od stażysty do specjalisty
Droga na szczyt
DACHSER z nagrodą za rozwój Citizen Development
DACHSER po raz kolejny otrzymał nagrodę „Citizen Development Empowerment Award” od smapOne AG. Wyróżnienie to podkreśla sukces firmy w budowaniu globalnej społeczności pracowników, którzy – bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej – samodzielnie tworzą aplikacje, wspierając cyfryzację organizacji
DACHSER wzmacnia globalną sieć logistyczną dla sektora life science i opieki zdrowotnej
Od stycznia kolejne lokalizacje w globalnej sieci DACHSER uzyskały certyfikację zgodną z GDP (Good Distribution Practice), a istniejące certyfikaty zostały odnowione podczas audytów. Oznacza to, że operator logistyczny spełnia najwyższe standardy dotyczące transportu produktów farmaceutycznych w Ameryce Północnej i Południowej, Europie oraz Azji.
Cykl od stażysty do specjalisty
Podróż w nieznane
DACHSER przywraca szybkie połączenie transportowe z Irlandii do UE
DACHSER, wykorzystując swoją ekspertyzę celną i rozbudowaną sieć logistyczną, uruchomił usługę Smart Landbridge Connect. Dzięki niej, podobnie jak przed Brexitem, towary z Irlandii ponownie trafiają do Europy kontynentalnej przez brytyjski most lądowy. W porównaniu do połączeń promowych rozwiązanie to oferuje większą elastyczność, krótsze czasy tranzytu oraz częstsze odjazdy. DACHSER jest pierwszym dużym operatorem logistycznym, który przywrócił tę formę transportu.
Kobiety w logistyce - kompetencje, wyzwania i droga do sukcesu
Logistyka to dynamiczna układanka – pełna wyzwań, szybkich decyzji i nieustannej współpracy. Choć często postrzegana jako branża męska, w rzeczywistości sukces w tej dziedzinie zależy od różnorodności kompetencji i stylów zarządzania.
Dziś, z okazji Dnia Kobiet, porozmawiamy z Magdaleną Jamroziak – HR Manager o tym, jak kobiety i mężczyźni w logistyce uzupełniają się, jakie wyzwania czekają w branży na kobiety i co zrobić, by więcej kobiet sięgało po awanse.
Pytania zadaje: Bernadeta Forgacz
Na pytania odpowiada: Magdalena Jamroziak
Więcej przestrzeni ładunkowej dla bezemisyjnego transportu długodystansowego
- Wydajność i produktywność: Nowe elektryczne ciężarówki MAN przystosowane są do naczep o zwiększonej wysokości wewnętrznej.
- Pojazdy elektryczne prosto z fabryki: Kierowcy z niemieckich oddziałów DACHSER odebrali swoje nowe MAN eTGX bezpośrednio od producenta w Monachium.
Dlaczego Warto Wracać? Przykład DACHSER
Choć zjawisko tzw. „boomerang employees” – pracowników powracających do swoich wcześniejszych pracodawców – nie jest jeszcze powszechne, to coraz więcej firm zaczyna dostrzegać jego potencjał. W wielu organizacjach nadal panuje przekonanie, że odejście pracownika oznacza definitywny koniec współpracy. Jednak DACHSER udowadnia, że otwartość na powracających specjalistów może przynieść korzyści zarówno firmie, jak i samym pracownikom.
W rozmowie z Leszkiem Czyżem przyglądamy się temu, co skłoniło go do ponownego dołączenia do DACHSER.
Cykl od stażysty do specjalisty
Holistyczne podejście to gamechanger
DACHSER i Fraunhofer-Gesellschaft rozszerzają partnerstwo badawcze
DACHSER od 1 lutego 2025 roku rozszerzył współpracę badawczą z Fraunhofer-Gesellschaft. W ramach laboratorium DACHSER Enterprise Lab, które od 2017 roku łączy naukę z praktyką logistyczną w interdyscyplinarnych zespołach, firma współpracuje teraz zarówno z Instytutem Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofera IML w Dortmundzie, jak i Instytutem Inteligentnej Analizy i Systemów Informacyjnych Fraunhofera IAIS w Sankt Augustin koło Bonn.