Cofnij
Informacje o rynku Aktualności

Premiera ciągnika terminalowego z napędem elektrycznym

W duńskim oddziale DACHSER w Hvidovre koło Kopenhagi od niedawna wykorzystywany jest  pierwszy w pełni elektryczny transporter nadwozi wymiennych i naczep. Wkrótce pojawi się więcej takich pojazdów w innych oddziałach. 

Premiera akumulatorowo-elektrycznych pojazdów

Ciągnik terminalowy holenderskiego producenta Terberg umożliwia bezemisyjny transport nadwozi wymiennych i naczep na terenie terminala. Oczekiwana jest dostawa kolejnych pojazdów. „To ważny krok dla ekspansji elektromobilności, a tym samym dla bardziej zrównoważonego rozwoju w transporcie” – mówi André Bilz, Team Leader Truck & Terminal Equipment. „Dzięki wykorzystaniu ciągników terminalowych z napędem elektrycznym mamy szansę na bezpośrednie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych”. 

Elektryczny ciągnik terminalowy, model Terberg BC202-EV, jest wyposażony w dwa zestawy akumulatorów o mocy 74 kW, co daje łączną moc 148 kW. Oznacza to, że teoretycznie może on pracować przez ponad osiem godzin na jednym ładowaniu. W oddziale w Hvidovre pojazd będzie obsługiwał 41 bram i przemieszczał po terenie terminala do 200 nadwozi wymiennych i naczep dziennie. Na miejscu powstała już odpowiednia infrastruktura ładowania, aby zasilać zieloną energią elektryczną rosnącą e-flotę. 

"Wyzwania związane z rozwojem e-mobilności nie leżą przede wszystkim po stronie pojazdów, ale raczej po stronie wymaganej infrastruktury ładowania" – dodaje André Bilz. "Musimy opracować odpowiednie koncepcje ładowania, aby w przyszłości obsługiwać floty pojazdów akumulatorowo-elektrycznych". 

Odpowiednie rozwiązania są obecnie opracowywane w firmie DACHSER w ramach projektu Idea2net Climate Protection wspólnie z działami Construction & Real Estate oraz Research & Development.  

Planowane wdrożenie 27 e-ciągników terminalowych w Niemczech

Dostawa pierwszego w pełni elektrycznego ciągnika terminalowego jest następstwem wieloletniej współpracy z firmą Terberg. Już w 2012 roku w oddziałach DACHSER w Herne i Hamburgu odbyły się pierwsze jazdy próbne ciągnika z napędem akumulatorowo-elektrycznym. 

W Niemczech firma DACHSER korzysta z programu dofinansowania „Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe i infrastruktura” prowadzonego przez Federalny Urząd ds. Logistyki i Mobilności.  Celem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie alternatywnych napędów i paliw w transporcie drogowym. Rząd federalny przyznaje dotacje, m.in. na zakup lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami. 

„W ramach programu „Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe i infrastruktura” złożyliśmy już wnioski o 27 elektrycznych ciągników terminalowych firmy Terberg, przeznaczonych dla naszych różnych oddziałów w Niemczech. Niektóre z nich zostały już zatwierdzone" – mówi Andre Bilz. 

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska