Cofnij
Informacje o rynku Aktualności

Kosmetyki w rękach ekspertów

Po udanym debiucie we Francji, nowe rozwiązanie branżowe DACHSER Cosmetics Logistics, jest obecnie wdrażane na kluczowych rynkach europejskich. Producenci i dystrybutorzy kosmetyków mogą oczekiwać rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb.

Częścią usługi jest również Display-build.

Słowo „kosmetyk” pochodzi od starogreckiego "kosmein", co oznacza "zdobić, upiększać". Ale tak naprawdę nie ma stałej granicy między upiększaniem a pielęgnacją ciała. Niezależnie od tego, czy są to produkty do pielęgnacji ciała, takie jak tonik do twarzy i krem na noc, czy do makijażu, jak podkład i cienie do powiek, używanie kosmetyków pozwala dbać o siebie oraz dodaje stylu i blasku. Dlatego popyt na nie stale rośnie. Badanie przeprowadzone przez Grand View Research wyceniło globalny rynek produktów do pielęgnacji urody i ciała w 2021 roku na 482,8 mld USD. W latach 2022-2030 analitycy rynku spodziewają się średniorocznego wzrostu na poziomie 7,7 proc.

Transport kosmetyków, z uwagi na delikatność opakowań i skład produktów, wymaga szczególnej uwagi w całym łańcuchu dostaw – od dostawy surowców po dostarczenie produktu do Klienta. Dlatego Dachser wprowadził własne rozwiązanie branżowe: DACHSER Cosmetics Logistics, czyli usługę transportową i logistyczną dopasowaną do potrzeb branży kosmetycznej.

DACHSER Cosmetics Logistics

Punktem wyjścia do stworzenia rozwiązania branżowego była Francja, uważana za ojczyznę przemysłu kosmetycznego, a obecnie wiodący gracz i czołowy eksporter w tym sektorze na świecie. Kraj ten eksportuje rocznie produkty kosmetyczne o wartości 16 mld euro, z czego około połowa trafia do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. To duży rynek o potencjale wzrostowym, również dla logistyki.

 Początkowo usługa DACHSER Cosmetics Logistics będzie świadczona pod parasolem DACHSER Chem Logistics.

Ponieważ branża kosmetyczna ma swoje specyficzne wymagania, powołaliśmy zespół ekspertów, który pomoże opracować konkretne rozwiązania logistyczne dla dostawców kosmetyków. Obejmą one transport i magazynowanie, dystrybucję miejską, logistykę omnichannel, a także uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju, audytów i certyfikacji - Bruno Guillard, Department Head DACHSER Cosmetics Logistics

Według Cosmetics Europe Polska z rynkiem detalicznym o wartości 4 mld euro jest szóstym rynkiem w Europie, ustępując Niemcom, Francji, Włochom, Brytyjczykom i Hiszpanom. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem wyrobów kosmetycznych i toaletowych (PKD 20.42) w ostatnich kilku latach utrzymywała się na poziomie ok. 7,5 mld zł.

 Głównymi kierunkami eksportowymi dla polskich producentów kosmetyków w 2021 r. były kraje europejskie i Kazachstan. Tym bardziej cieszy fakt, że z Polski mamy ponad 80 codziennych linii exportowych do Europy i możemy zaoferować szybkie czasy dostawy przy zachowaniu najwyższej jakości i dbałości o produkt - dodaje Ewelina Staszewska-Kobiela, Kierownik Rozwoju Biznesu Polska DACHSER Chem Logistics.

Obecnie wprowadzamy rozwiązania branżowe DACHSER Cosmetics Logistics w Niemczech i innych krajach europejskich, a nasze pozytywne doświadczenia zdobyte we Francji stanowią najlepszy możliwy punkt wyjścia. Dzięki globalnej sieci, wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy branżowej, Dachser pozycjonuje się jako idealny partner w dystrybucji produktów kosmetycznych na wszystkich rynkach europejskich - powiedział Jens Wollmann, Head of Corporate Solutions w Dachser

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

W ramach DACHSER Cosmetics Logistics wszystkie procesy realizowane w łańcuchu dostaw są cyfrowo kontrolowane i dokumentowane w czasie rzeczywistym. Na szczycie listy priorytetów znajdują się kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną produktów kosmetycznych. Na przykład ekskluzywne kosmetyki mogą być specjalnie chronione i przechowywane w specjalnie przygotowanych, oddzielnych magazynach. Polityka plombowania i regularnej kontroli pojazdów, a także stosowanie zdalnego nadzoru wideo, zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

 

Z kolei zautomatyzowane procesy magazynowe, standardowe procedury załadunku oraz skuteczne zabezpieczenie ładunku, pomagają zminimalizować ryzyko uszkodzenia tego cennego towaru w drodze do sprzedawców. Ponadto Dachser posiada certyfikat AEO w zakresie "uproszczeń celnych, bezpieczeństwa i ochrony" oraz została oceniona przez EcoVadis pod względem różnych aspektów środowiskowych, społecznych i etycznych.

Specjalista na każdą ewentualność

Opcje oferowane przez DACHSER Cosmetics Logistics obejmują szeroki wybór usług o wartości dodanej: dostawy pojazdami zero-emisyjnymi, róże opcje dostawy dostosowane do wymagań Klienta, np. dostawa do godziny 10:00 czy planowanie dostaw i zarządzanie zwrotami w transporcie, specjalne rozwiązania w zakresie opakowań, monitorowanie i uzupełnianie stanów magazynowych.

Mamy rozwiązanie na niemal wszystko, czego mogą sobie życzyć klienci z branży kosmetycznej.

Bezemisyjne dostawy do centrów miast
Bezemisyjne dostawy do centrów miast

W zgodzie z naturą

Zrównoważony rozwój ma coraz większe znaczenie w branży kosmetycznej. Z pewnością dotyczy to Groupe Rocher, międzynarodowej grupy firm z siedzibą w La Gacilly we Francji, która koncentruje się na produkcji i sprzedaży kosmetyków naturalnych i produktów do pielęgnacji ciała.

Powierzamy DACHSER dystrybucję naszych kosmetyków naturalnych - Jean-Louis Lamidon, Logistics Director w Groupe Rocher Operations.

Jean-Louis Lamidon, Logistics Director w Groupe Rocher Operations, zwraca uwagę, że DACHSER rejestruje i zmniejsza ślad węglowy swoich klientów związany z transportem. Na przykład w ramach DACHSER Emission-Free Delivery przesyłki nieschłodzone są dostarczane w dwunastu centrach miast i obszarach miejskich w Europie wyłącznie za pomocą pojazdów ciężarowych i furgonetek z napędem elektrycznym, a także e-rowerów cargo.

Dostawy za pomocą e-rowerów cargo

Dla branży kosmetycznej, gdzie wiele produktów ma niewielkie rozmiary, jak kremy do pielęgnacji skóry lub przybory toaletowe, dystrybucja miejska z zerową emisją jest ważnym elementem w drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. - powiedział Jens Wollmann, Head of Corporate Solutions w Dachser

Zaufanie i bezpieczeństwo

W przemyśle kosmetycznym takie rozumienie logistyki jest bardzo ważne dla branży i jej (końcowych) klientów. Alexandra Pauly, Supply Chain Manager w firmie Sederma, specjalizującej się w kosmetykach organicznych, mówi: "Jako firma rodzinna, Dachser uosabia wartości zrównoważonego rozwoju i dbałości o produkty, które są tak istotne  dla przemysłu kosmetycznego."  Zdaniem Alexandra Pauly rozwiązanie branżowe DACHSER Cosmetics Logistics, oznacza coś "niezbędnego w sektorze kosmetyków i pielęgnacji osobistej: zaufanie i bezpieczeństwo."     

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami
Kontakt Anna Szalek-Kowalska