Chińskie święto Złotego Tygodnia: wpływ na działalność

1 października w Chinach rozpocznie się święto narodowe - Złoty Tydzień. W tym okresie wiele firm nie będzie prowadzić działalności.

Chińskie święto Złotego Tygodnia: wpływ na działalność

Chiny obchodzą swoje święto narodowe w dniu 1 października, po którym następuje okres ustawowo wolny od pracy trwający od 1 do 3 października. Powszechną lokalną praktyką jest jednak organizowanie tygodniowych wakacji.
Chińskie zakłady produkcyjne mogą wstrzymać działalność jeszcze przed rozpoczęciem okresu świątecznego lub wznowić ją później niż data jego zakończenia, zwłaszcza w tym roku, kiedy to święto narodowe przypada tuż po Święcie Środka Jesieni, odbywającym się 24 września.Wpływ na spedycję morską

Większość morskich przewoźników towarowych zapowiedziało tzw. blank sailings, skutkujące brakiem rejsów czy możliwości załadunku nie tylko w okresie Złotego Tygodnia, ale również przed i po jego obchodach tak, aby dostosować swoje usługi do zmniejszonego popytu na rynku.
W związku z tym obecna sytuacja rynkowa na szlakach handlowych Daleki Wschód-Europa oraz Daleki Wschód-Ameryki jest trudna, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępną powierzchnię ładunkową. Przyczyn należy szukać nie tylko w przedświątecznej nadwyżce w przewozach towarowych, ale również opóźnieniach w operacjach spowodowanych ostatnimi burzami u wybrzeży Chin. Niektórzy przewoźnicy już od 38. tygodnia ustalają dodatkowe puste rejsy (blank sailings). Oczekuje się, że normalny harmonogram żeglugi zostanie wznowiony w 42. tygodniu.
W celu uzyskania aktualnych informacji na temat pustych rejsów na poszczególnych trasach, prosimy o kontakt z przedstawicielem DACHSER.

Wpływ na spedycję lotniczą

Chińskie służby celne nie będą prowadziły odpraw importu w okresie świątecznym. Dlatego też przesyłki importowe nie będą mogły być obsłużone w terminie od 29 września do 7 października.
W przypadku przesyłek eksportowych zaleca się wysyłanie rezerwacji lub zleceń jak najwcześniej przed Złotym Tygodniem. Przestrzeń ładunkowa w spedycji lotniczej będzie bardzo ograniczona, a sprzęt transportowy będzie cieszył się dużym popytem w okresie przedświątecznym.

Działalność DACHSER podczas Złotego Tygodnia

W dniach od 1 do 7 października oddziały DACHSER w Chinach będą zamknięte.
Dział spedycji morskiej w oddziale DACHSER w Shenzhen będzie świadczył usługi w ograniczonym zakresie w dniach 4 i 5 października; wszystkie inne oddziały DACHSER w Chinach wznowią działalność dopiero 8 października.
Działy spedycji lotniczej w większości oddziałów w Chinach będą działały w zmniejszonej obsadzie personelu. Obsługiwane będą tylko przesyłki z powiadomieniem o wcześniejszej rezerwacji.

DACHSER na całym świecie
Skontaktuj się z nami